Badania opublikowane w "The Lancet Respiratory Medicine" ujawniają, że zanieczyszczenie powietrza jest kluczowym czynnikiem wzrostu przypadków raka płuc wśród niepalących - informuje portal Lad Bible. Z danych wynika, że rak płuca jest najczęstszym nowotworem na świecie. Przy 1,2 mln chorych miało umrzeć 1,1 mln.
Czytaj więcej: Bójka nauczyciela z uczniem. Bartłomiej D. zawieszony
Szacuje się, że rocznie diagnozuje się ok. 43 tys. przypadków tej choroby tylko w Wielkiej Brytanii. W Polsce liczba jest o połowę mniejsza. Tradycyjnie rak płuc był kojarzony z paleniem, jednak obecnie coraz częściej dotyka osoby, które nigdy nie paliły.
Zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w miastach, jest powiązane z rozwojem raka płuc niedrobnokomórkowego, zwłaszcza adenocarcinoma. Szacuje się, że w 2022 r. ok. 15 proc. przypadków było spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Wzrost jest szczególnie widoczny wśród kobiet i populacji wschodnioazjatyckich, takich jak Chiny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W miarę jak w wielu krajach na całym świecie odsetek osób palących stale spada, odsetek zachorowań na raka u osób, które nigdy nie paliły, wzrasta - cytuje Lad Bible naukowców.
Dr Freddie Bray podkreśla, że konieczne jest dalsze badanie związku między rakiem płuc a zanieczyszczeniem powietrza. - Proporcja przypadków raka płuc wśród niepalących rośnie, co wymaga pilnych działań - powiedział w rozmowie z "The Guardian". WHO szacuje, że 99 proc. populacji świata żyje w miejscach, gdzie normy jakości powietrza nie są spełniane.
Główne objawy raka płuc obejmują: kaszel, który nie ustępuje nawet po 3 tygodniach, uporczywa duszność, regularne infekcje klatki piersiowej, kaszel z krwią, niewyjaśniona utrata wagi, uporczywe zmęczenie lub osłabienie, ból lub cierpienie podczas oddychania lub kaszlu.
Czytaj więcej: Tak się zachowuje w więzieniu. Doniesienia o Łukaszu Ż.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.