Naukowcy z Uniwersytetu w Swansea, we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, przeprowadzili badanie, które miało na celu zbadanie związku między spożyciem alkoholu a prenatalnym działaniem hormonów płciowych. Wyniki opublikowano w "American Journal of Human Biology".
Badanie objęło 258 studentów, w tym 169 kobiet. Skupiono się na stosunku długości palców wskazującego i serdecznego, który jest uznawany za wskaźnik wczesnej ekspozycji na testosteron i estrogen. Okazało się, że osoby z dłuższym serdecznym palcem w porównaniu do wskazującego częściej spożywają alkohol. Profesor John Manning z zespołu badawczego A-STEM na Uniwersytecie w Swansea podkreślił, że "spożycie alkoholu to poważny problem społeczny i ekonomiczny".
Wiemy, że pacjenci uzależnieni od alkoholu mają wyjątkowo długie czwarte palce w porównaniu do drugich, co wskazuje na wysoką ekspozycję na testosteron w stosunku do estrogenu przed narodzinami. Zgodnie z oczekiwaniami, zależności te były silniejsze u mężczyzn niż u kobiet — wskazuje prof. Manning, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Różnice między płciami
Badanie wykazało, że mężczyźni spożywają więcej alkoholu niż kobiety, co jest zgodne z wcześniejszymi obserwacjami. Zależności między długością palców a spożyciem alkoholu były silniejsze u mężczyzn niż u kobiet. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia pomogą lepiej zrozumieć różnice w konsumpcji alkoholu, od abstynencji po uzależnienie.
Wyniki badań mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia czynników wpływających na wzorce spożycia alkoholu. To ważne, ponieważ nadmierne spożycie alkoholu jest istotnym problemem społecznym, a także zdrowotnym.
Jak podkreślają lekarze, nie ma narządu, na który alkohol nie wywiera negatywnego wpływu. Zbyt częste spożywanie alkoholu i picie zbyt dużej jego ilości prowadzi do wystąpienia trwałych uszkodzeń w organizmie. Obejmują one praktycznie wszystkie układy, od pokarmowego przez sercowo-naczyniowy, aż do nerwowego.