Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Długość serdecznego palca a spożycie alkoholu. Naukowcy znaleźli połączenie

13

Badania wskazują, że długość palców może być związana z nawykami alkoholowymi. Naukowcy z Uniwersytetu w Swansea i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odkryli korelację między długością serdecznego palca a spożyciem alkoholu.

Długość serdecznego palca a spożycie alkoholu. Naukowcy znaleźli połączenie
Długość palca serdecznego a spożycie alkoholu (Getty Images, Ralf Hiemisch)

Naukowcy z Uniwersytetu w Swansea, we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, przeprowadzili badanie, które miało na celu zbadanie związku między spożyciem alkoholu a prenatalnym działaniem hormonów płciowych. Wyniki opublikowano w "American Journal of Human Biology".

Badanie objęło 258 studentów, w tym 169 kobiet. Skupiono się na stosunku długości palców wskazującego i serdecznego, który jest uznawany za wskaźnik wczesnej ekspozycji na testosteron i estrogen. Okazało się, że osoby z dłuższym serdecznym palcem w porównaniu do wskazującego częściej spożywają alkohol. Profesor John Manning z zespołu badawczego A-STEM na Uniwersytecie w Swansea podkreślił, że "spożycie alkoholu to poważny problem społeczny i ekonomiczny".

Wiemy, że pacjenci uzależnieni od alkoholu mają wyjątkowo długie czwarte palce w porównaniu do drugich, co wskazuje na wysoką ekspozycję na testosteron w stosunku do estrogenu przed narodzinami. Zgodnie z oczekiwaniami, zależności te były silniejsze u mężczyzn niż u kobiet — wskazuje prof. Manning, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nawrocki został przyłapany. Fogiel: to temat dla koneserów

Różnice między płciami

Badanie wykazało, że mężczyźni spożywają więcej alkoholu niż kobiety, co jest zgodne z wcześniejszymi obserwacjami. Zależności między długością palców a spożyciem alkoholu były silniejsze u mężczyzn niż u kobiet. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia pomogą lepiej zrozumieć różnice w konsumpcji alkoholu, od abstynencji po uzależnienie.

Wyniki badań mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia czynników wpływających na wzorce spożycia alkoholu. To ważne, ponieważ nadmierne spożycie alkoholu jest istotnym problemem społecznym, a także zdrowotnym.

Jak podkreślają lekarze, nie ma narządu, na który alkohol nie wywiera negatywnego wpływu. Zbyt częste spożywanie alkoholu i picie zbyt dużej jego ilości prowadzi do wystąpienia trwałych uszkodzeń w organizmie. Obejmują one praktycznie wszystkie układy, od pokarmowego przez sercowo-naczyniowy, aż do nerwowego.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Jest 15 mld mil od Ziemi. Po tygodniach wysłał sygnał
Wysiadł z auta na A4. Zobaczcie, co miał w ręku. Burza w komentarzach
Rekordowe straty Rosji. Podano, ilu żołnierzy tracą w ciągu dnia
Tak działa psi umysł. Zaskakujące wyniki badań
Podróż przez słowa. Rozwiąż krzyżówkę pełną transportowych haseł
Kolejne odwołane wizyty w Korei Południowej. Jest decyzja Szwecji
Weszła na stronę podaną na opakowaniu lalki. Matka zszokowana
Kolęda już tuż tuż. Ksiądz zdradza, ile dać do koperty
Zaczęło się w całej Polsce. Kary są nieuniknione?
Od gwiazd po przyrodę. Wyjątkowa krzyżówka dla miłośników wiedzy
Nie znasz tego znaku? We Francji możesz dostać nawet 600 zł mandatu
Podjęli decyzję. Powrót po dwunastu latach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić