Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak | 

Do dentysty co pół roku? Niekoniecznie

9

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważna jest higiena jamy ustnej i dbanie o zdrowie naszych zębów. Jak często powinniśmy odwiedzać dentystę, by jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem? Jeszcze do niedawna popularne było zalecenie, aby chodzić do stomatologa co pół roku. Okazuje się jednak, że wizyty kontrolne wcale nie muszą być tak częste.

Do dentysty co pół roku? Niekoniecznie
Jak często chodzić do dentysty? (pexels)

To jak często powinniśmy chodzić do dentysty jest kwestią dość indywidualną i zależy od stanu zdrowia jamy ustnej oraz problemów, które przydarzają się nam niespodziewanie.

Decyzję o tym, jak często powinniśmy odwiedzać gabinet stomatologiczny, powinniśmy podejmować wspólnie z naszym dentystą prowadzącym i stosować się do jego zaleceń.

W niektórych przypadkach będzie to faktycznie co pół roku, a nawet częściej. W innych, wizyty kontrolne będą mogły się odbywać nawet co dwa lata. Niemniej jednak, istotne są odpowiednie zabiegi, które pomogą nam utrzymać zdrowy uśmiech jak najdłużej. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim przegląd jamy ustnej, zdjęcie RTG, higienizację, fluoryzację oraz leczenie i wymianę plomb.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Olbrzymi kamień w szczęce. Dentysta nie wierzył własnym oczom
Z biegiem lat wypełnienie może tracić szczelność, co skutkuje ryzykiem próchnicy wtórnej, dlatego raz w roku kontrolujemy wypełnienia, a ich wymiana powinna odbywać się maksymalnie co piętnaście lat, bo wtedy zazwyczaj już wykazują wyraźne oznaki zużycia, jak pęknięcia czy przebarwienie – podkreśliła lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz w rozmowie z radiemzet.pl.

Dentystka zwróciła również uwagę na dbanie o regularność wizyt kontrolnych, aby sprawdzić, czy nie rozwija się u nas próchnica, mogąca być niewidoczna na pierwszy rzut oka. Jeżeli wcześnie zaczniemy leczenie, jego koszty również będą niższe.

- Próchnica może rozwijać się niedostrzegalnie miesiącami, na przykład między zębami lub na ich powierzchni w postaci kredowobiałych plam będących oznaką demineralizacji szkliwa. Wizyta kontrolna to też sprawdzenie stanu dziąseł i wychwycenie pierwszych oznak recesji czy stanów zapalnych. Im wcześniej wdrożymy leczenie, tym będzie ono krótsze, łagodniejsze i mniej kosztochłonne – zaznaczyła ekspertka.

Co istotne, powinniśmy również pamiętać o zabiegach higienizacyjnych, które mogą skutecznie powstrzymać rozwój próchnicy i korzystnie wpłynąć na estetykę naszego uśmiechu.

Płytka nazębna jest siedliskiem bakterii próchnicowych oraz drobnoustrojów odpowiedzialnych za paradontozę. Usuwając ją regularnie, zapobiegamy poważniejszym problemom, dbając przy tym o estetykę uśmiechu, bo pozbywamy się części przebarwień powierzchniowych. Higienizacja, na którą składa się skaling i piaskowanie, zalecana jest raz do dwóch razy w roku, ale u osób z wyższym ryzykiem stanów zapalnych dziąseł nawet raz na kwartał i to w rozszerzonej, ośmioetapowej procedurze – zaleciła lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić