Pałeczki jadu kiełbasianego
Toksynę botulinową wytwarzają laseczki jadu kiełbasianego znajdujące się w zanieczyszczonych produktach spożywczych takich jak wędliny, konserwy mięsne i rybne, a także warzywa w puszkach. Jad kiełbasiany powstaje, kiedy żywność nie ma dostępu do powietrza.
Produkty zakażone toksyną botulinową nie wyróżniają się smakiem i wyglądem, jednak posiadają charakterystyczny zapach zjełczałego tłuszczu.
Czytaj też: Lek na alzheimera jest skuteczny
Objawy zatrucia jadem kiełbasianym
Pierwsze objawy zatrucia jadem kiełbasianym to osłabienie organizmu, zawroty głowy i uczucie suchości w ustach. Kolejne symptomy, które pojawiają się po kilku godzinach to:
- światłowstręt,
- zaburzenie widzenia,
- problemy z połykaniem i oddawaniem moczu,
- wzdęcia,
- zaparcia,
- zwiotczenie mięśni.
W najgorszym wypadku zatrucie może doprowadzić do śmierci spowodowanej zatrzymaniem akcji serca lub porażeniem układu oddechowego.
Pacjentom z objawami wskazującymi na zatrucie jadem kiełbasianym wykonuje się płukanie żołądka lub lewatywę. W tej sytuacji podaję się również surowicę antytoksyczną, która ma za zadanie zahamować działanie śmiertelnego jadu.
Czytaj też: Cofnęli wiek biologiczny o 3 lata
Jak zapobiec zatruciu jadem kiełbasianym?
Żeby zapobiec zatruciu jadem kiełbasianym, należy zwrócić szczególną uwagę na opakowania produktów, które mamy zamiar spożyć. Jeśli artykuł spożywczy ma wybrzuszone wieczko i podczas otwierania wydaje odgłos syczenia, to lepiej wyrzućmy go do kosza. Produkty garmażeryjne przechowywane zbyt długo w lodówce również nie nadają się do spożycia i mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub życia.
Czytaj też: Stres pourazowy leczony narkotykami
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.