Dodaj do kawy. Pół łyżeczki w zupełności wystarczy

11

Poranny brak energii sprawia, że wielu z nas sięga po kawę nawet kilka razy dziennie. Można jednak wzmocnić działanie tego napoju, dodając do niego przyprawę, którą kupimy niemal w każdym sklepie - być może masz ją już w swoim domu. Spróbuj, a się przekonasz!

Dodaj do kawy. Pół łyżeczki w zupełności wystarczy
Twoja kawa może więcej. (Pexels)

Kawę najczęściej pijemy zaraz po przebudzeniu. Ten energetyczny napój daje nam zastrzyk kofeiny i pozwala lepiej funkcjonować przez cały dzień. Można jednak zwiększyć jego wartość dla organizmu, dodając do niego kurkumę.

Cenne właściwości kurkumy

Dodanie kurkumy do kawy ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to niezwykle wartościowa przyprawa, która korzystnie wpływa na pracę mózgu i nasze samopoczucie. Kurkuma jest bogatym źródłem antyoksydantów i działa przeciwzapalnie, przez co pomaga w leczeniu chorób zapalnych oraz wspiera profilaktykę. Znajdujący się w kurkumie tumeron wspomaga namnażanie i różnicowanie komórek mózgowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najlepszy przepis na kanapkowe ogórki z kurkumą do słoików

Dodaj kurkumę do kawy

Warto wzbogacić kawę odrobiną tej korzennej przyprawy, nie tylko dla podkreślenia smaku, ale także dla poprawy porannego funkcjonowania. Kurkuma wspomaga przemianę materii i działa świetnie jako dodatek do kawy. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzać z jej ilością. Pół łyżeczki w zupełności wystarczy. Można również spróbować stworzyć jesienny napój na bazie herbaty z dodatkiem kurkumy, imbiru, cytryny i odrobiny miodu. Pamiętajmy, że kurkuma ma intensywny smak, dlatego z ilością należy być ostrożnym.

Inne sposoby stosowania kurkumy

Kurkuma może być dodawana do potraw jako przyprawa, spożywana w formie suplementów (kapsułki, proszek) lub stosowana zewnętrznie. Aby zwiększyć przyswajalność kurkuminy, zaleca się jej spożywanie razem z piperyną (zawartą w pieprzu czarnym) oraz tłuszczami, ponieważ kurkumina jest rozpuszczalna w tłuszczach.

Kurkuma jest ogólnie bezpieczna, ale jak w przypadku każdego środka, nadmierne jej spożywanie może prowadzić do skutków ubocznych, takich jak problemy z trawieniem czy interakcje z niektórymi lekami.

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem regularnego stosowania kurkumy jako suplementu diety.

Autor: BOK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić