Zalety kawy
Czarna kawa, będąca napojem o dużej zawartości kofeiny, stymuluje nasz organizm, pomagając w zwalczaniu zmęczenia i zwiększając naszą zdolność do koncentracji. Poza swoimi oczywistymi funkcjami kofeina ma dwie inne zalety — zdolność do obniżania stężenia histaminy (związanej z reakcjami alergicznymi) oraz umiejętność rozszerzania oskrzeli (a więc przynoszenia ulgi astmatykom).
Kawa może oddziaływać na nasz organizm jeszcze lepiej, jeśli dodamy do niej dwie przyprawy: imbir i cynamon. Wystarczy szczypta każdej z nich na jedną filiżankę!
Imbir
Imbir zawiera związki bioaktywne, w tym gingerole i shogaole, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Przyprawa ta może również wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu oraz hamować agregację płytek krwi, zmniejszając ryzyko zakrzepów i chorób sercowo-naczyniowych.
Czytaj też: Wystarczy dodać wodę. Tani patent na ból stawów
W zeszłym roku opublikowano metaanalizę obejmującą aż 24 badania na temat zdrowotnych właściwości imbiru. Potwierdzono, że jego spożywanie ma pozytywny wpływ na poziom cukru i lipidów we krwi, chorobę zwyrodnieniową stawów, ciśnienie krwi, biomarkery stanu zapalnego i kontrolę wagi.
Skoro już o kontroli wagi mowa, to warto zauważyć, że jedną z korzyści imbiru jest jego zdolność do pobudzania trawienia i ułatwiania przepływu pokarmu.
Cynamon
Korzenny cynamon cejloński też wypełniony jest prozdrowotnymi związkami. Zawartość aldehydu cynamonowego, kumaryny, kwasu cynamonowego i eugenolu jest gwarancją właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych.
Badania wykazały, że osoby, które przez kilkadziesiąt dni spożywają 1-6 gramów cynamonu dziennie, doświadczają obniżenia ciśnienia oraz poziomu cukru i lipidów we krwi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy kawa zawsze jest zdrowa?
Choć czarna kawa z cynamonem i imbirem ma wiele dietetycznych zalet i niewiele kalorii, już samo dodanie do niej mleka, zwłaszcza pełnotłustego, znacznie zwiększa kaloryczność napoju. Jeśli do kubka lub filiżanki dolejemy smakowego syropu i dosypiemy cukru, przestanie już właściwie być kawą i stanie się niezbyt zdrowym deserem.
Cel związany z redukcją wagi nie powinien nam również przesłaniać potencjalnych niebezpieczeństw związanych z nadużywaniem kawy – również jej zdrowej wersji.
Warto pamiętać o tym, że kofeina może podwyższyć ciśnienie tętnicze - dopiero jednak wtedy, gdy przekroczy się jej zalecaną dzienną dawkę, która dla dorosłego człowieka wynosi 400 mg. Przyjęło się uważać, że 400 mg to cztery filiżanki kawy dziennie, ale jest to pewne uproszczenie — duże znaczenie ma gatunek kawy i metoda jej parzenia.
Tym, którzy sączą kawę cały dzień nie jest polecana Robusta, która zawiera nawet dwukrotnie więcej kofeiny niż Arabica.