Wpływ nadmiaru soli na ciśnienie
- Spożywanie słonych pokarmów zakłóca naturalną równowagę sodu w organizmie. Taki brak równowagi powoduje, że organizm zatrzymuje więcej wody. Nadmiar płynu naciska na ściany tętnic, które transportują krew z serca po całym organizmie, a to właśnie prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi - tłumaczy dr Sarah Jarvis, lekarka pierwszego kontaktu.
Czytaj także: Uważaj. Pojawia się na języku, zwiastuje chorobę
Tymczasem aż 75 proc. soli spożywanej przez ludzi pochodzi z żywności przetworzonej, kupowanej w sklepach regularnie. Mowa o:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- chlebie,
- płatkach śniadaniowych,
- gotowych zupach,
- gotowych kanapkach,
Dodatkowe słone potrawy, które należy w diecie ograniczyć to wędzone ryby, salami, wędliny, kiełbaski, pizza, chipsy i słone orzeszki.
Jak wyjaśnia dr Jarvis, znaczna część spożywanej przez nas soli pochodzi jednak z mniej oczywistych źródeł.
Inne źródła soli
Dr Jarvis przestrzega przed:
- konserwami,
- sosem sojowym,
- ogórkami konserwowymi,
- wszelkimi gotowymi posiłkami.
Czytaj także: Najgorszy błąd. Nigdy nie trzymaj tak leków
Konsekwencje nadciśnienia tętniczego
Choroba niedokrwienna serca. Nadciśnienie obciąża serce, a zatem prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na tlen.
Jeśli serce nie jest w stanie spełnić tego zapotrzebowania, może dojść do niedokrwienia mięśnia sercowego, co objawia się bólem w klatce piersiowej. W skrajnych przypadkach niedokrwienie może doprowadzić do zawału serca.
Niewydolność serca. Długotrwałe nadciśnienie może prowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego, co ostatecznie może prowadzić do niewydolności serca - stanu, w którym serce nie jest w stanie pompować krwi w sposób wystarczający do zaspokojenia potrzeb organizmu.
Udar mózgu. Nadciśnienie jest jednym z głównych czynników ryzyka udaru. Może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu
Uszkodzenie naczyń krwionośnych. Nadciśnienie może prowadzić do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, co z kolei zwiększa ryzyko miażdżycy. Miażdżyca jest chorobą, w której na ścianach naczyń krwionośnych odkładają się złogi tłuszczu i cholesterolu. Złogi te mogą utrudniać przepływ krwi i zwiększać ryzyko zawału serca, udaru i innych powikłań.
Tętniaki. Nadciśnienie osłabia ściany naczyń krwionośnych, a zatem może prowadzić do powstania tętniaków, czyli miejscowych rozszerzeń naczyń.
Choroby nerek. Nerki są bardzo wrażliwe na ciśnienie krwi, nadciśnienie tętnicze może więc prowadzić do ich uszkodzenia.
Regularna kontrola ciśnienia krwi i odpowiednie leczenie są kluczem do zapobiegania tym powikłaniom i związanej z nimi śmiertelności. Wczesne wykrycie i leczenie nadciśnienia tętniczego mogą znacząco poprawić prognozę pacjenta.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.