Ta azjatycka przyprawa świetnie pasuje do dań mięsnych, potraw rybnych, ryżu, warzyw, zup, sosów, makaronów i marynat. W skład tradycyjnego sosu sojowego wchodzą cztery składniki: soja, pszenica, sól i czynnik fermentujący.
Proporcje poszczególnych składników, a co za tym idzie kolor i zapach sosu, zależy od tego, z jakiego regionu pochodzi. Warto mieć świadomość, że jedna łyżka sosu fermentowanego zawiera znaczne ilości sodu (902 mg). Taka porcja pokrywa aż 38 proc. naszego dziennego zapotrzebowania na sód. Przekroczenie limitów wpływa niekorzystnie na kondycję zdrowotną. Nadmiar sodu w codziennej diecie zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, chorób serca i niektórych nowotworów.
W sosie sojowym można znaleźć również glutaminian sodu. Ten związek chemiczny, spożywany w nierozsądnych ilościach, może wywoływać takie dolegliwości jak ból głowy, osłabienie organizmu, drętwienie kończyn, kołatanie serca i nadmierne wydzielanie potu.
Sos sojowy może zawierać także 3-MCPD. Pod tą nazwą kryje się toksyczna substancja, która w nadmiarze może uszkodzić nerki, obniżyć zdolność rozrodczą i przyczynić się do rozwoju komórek rakowych w naszym organizmie. Popularny azjatycki dodatek zawiera także tyraminę i histaminę, których duże ilości mogą powodować bóle głowy, problemy żołądkowe, wysypkę i świąd skóry.
Ze względu na obecność pszenicy, po sos sojowy nie powinny sięgać osoby cierpiące na nietolerancję glutenu i celiakię. Zanim zdecydujemy się na dodanie sosu sojowego do naszej ulubionej potrawy, dokładnie sprawdźmy, jaki jest jego skład i w jaki sposób został wyprodukowany. Żeby uniknąć wielu niepożądanych konsekwencji zdrowotnych, najlepiej wybierać sos sojowy naturalnie fermentowany.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.