Wyniki jednych z najnowszych badań potwierdziły, że nadmiar soli w codziennej diecie nie tylko wpływa niekorzystnie na kondycję zdrowotną nerek i serca, ale również na mózg. Zbyt wysokie stężenie sodu we krwi znacznie podnosi ryzyko nadciśnienia, a także stopniowo uszkadza nasze tętnice.
Z kolei naczynia tętnicze są bezpośrednio połączone z mózgiem. Dlatego regularnie dodawanie dużej ilości soli do potraw lub częste sięganie po produkty, które zawierają sporo tej substancji, może przyczynić się do udaru mózgu i poważnie uszkodzić oraz upośledzić jego prawidłowe działanie.
Sól działa niekorzystnie na naczynia krwionośne znajdujące się w mózgu, powodując wzrost białych krwinek, które produkują białka. To sprawia, że osoby spożywające na co dzień sól w dużych ilościach, są bardziej narażone na wystąpienie demencji i choroby Alzheimera w późniejszym wieku.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że regularne przekraczanie bezpiecznej dziennej dawki soli (5 gramów), niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Warto o tym pamiętać i zamiast soli dodać do ulubionego dania zdrowe zioła, takie jak bazylia, oregano, lubczyk, pieprz czarny, kolendra, estragon czy gorczyca.
Żeby uniknąć problemów zdrowotnych, należy również dokładnie czytać skład umieszczony na etykiecie i upewnić się, czy sól nie jest jednym z głównych składników danego produktu. Jeśli tak jest, to najlepszym rozwiązaniem będzie odłożenie go z powrotem na półkę sklepową.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.