Czym właściwie jest biała kiełbasa?
Biała kiełbasa jest wyrobem mięsnym, który składa się głównie z surowego mięsa wieprzowego i sporej ilości tłuszczu. Zawartość tłuszczu, będącego kluczowym determinantem koloru wyrobu (!), wraz z dodatkiem aromatycznych przypraw — czosnku, pieprzu, gorczycy, majeranku i kminku — nadaje białej kiełbasie charakterystyczny smak i zapach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zagrożenia związane ze spożywaniem białej kiełbasy
Spożywanie białej kiełbasy, jak każdego produktu mięsnego o wysokiej zawartości tłuszczu i soli, wiąże się z dwoma zagrożeniami zdrowotnymi.
Wysoki poziom cholesterolu. Biała kiełbasa zawiera znaczące ilości tłuszczów nasyconych. Dieta bogata w tłuszcze nasycone może przyczyniać się do wzrostu poziomu LDL (tzw. złego cholesterolu) we krwi, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym miażdżycy, choroby wieńcowej czy udaru mózgu.
Wysokie ciśnienie krwi. Biała kiełbasa może zawierać dużą ilość sodu, głównie ze względu na dodatek soli jako konserwantu i wzmacniacza smaku. Nadmierne spożycie sodu jest ściśle powiązane z podwyższonym ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego, które stanowi istotny czynnik ryzyka chorób serca i udaru mózgu.
Wydaje się więc oczywiste, że osoby, które borykają się z wysokim ciśnieniem tętniczym, wysokim cholesterolem lub chorobami układu sercowo-naczyniowego (ewentualnie mają wysokie ryzyko ich wystąpienia) powinny unikać spożywania białej kiełbasy.
Jeśli zjedzą ją raz na kwartał, prawdopodobnie nic się nie stanie — warto jednak pamiętać o tym, by biała kiełbasa była dodatkiem do zdrowego obiadu, nie głównym źródłem pożywienia.
W profilaktyce zdrowia sercowo-naczyniowego zaleca się stosowanie diety bogatej w błonnik, pełnoziarniste produkty, owoce, warzywa oraz zdrowe tłuszcze, takie jak oleje roślinne i tłuste ryby. Drugim filarem zdrowia serca jest aktywność fizyczna, trzecim zaś — dobry sen.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.