Syrop glukozowo-fruktozowy jest otrzymywany głównie ze skrobi kukurydzianej. Znajdziemy go m.in.: w galaretkach, dżemach, likierach, piwach smakowych, deserach mlecznych, lodach oraz wyrobach cukierniczych i piekarniczych
W skład tej substancji słodzącej wchodzą dwa cukry proste – fruktoza i glukoza. Zadaniem syropu jest poprawić smak, konsystencję, zapach i kolor produktów spożywczych, do których jest dodawany. Niestety, syrop ten nie posiada żadnych wartości odżywczych za to zawiera dużą ilość pustych kalorii. Nadmierne spożywanie artykułów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Jak każdy cukier, ta substancja również jest odpowiedzialna za przyrost tkanki tłuszczowej, co jak wiadomo wiąże się ze wzrostem masy ciała. Syrop glukozowo-fruktozowy spożywany regularnie może przyczynić się do rozwoju takich schorzeń jak insulinooporność czy cukrzyca.
Kolejnym schorzeniem związanym z obfitością syropu glukozowo-fruktozowego w naszej diecie jest dna moczanowa. Podczas metabolizmu fruktozy powstaje substancja, której nadmiar powoduje powstawanie kwasu moczowego. Jego odkładanie się w stawach doprowadza do przewlekłego stanu zapalnego.
Ten słodki dodatek w zbyt dużych ilościach może przyczyniać się do obkurczania naczyń krwionośnych, co zwiększa prawdopodobieństwo nadciśnienia tętniczego. Poza tym jego regularna obecność w naszym jadłospisie podnosi poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi, co może doprowadzić do miażdżycy, udaru mózgu lub zawału serca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.