Do początkowych objawów demencji możemy zaliczyć zaburzoną koncentrację i koordynację ruchową, problemy z pamięcią, apatię, obniżony nastrój oraz osłabienie organizmu. Demencja jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby Alzheimera.
Czytaj także: Objawia się bólem głowy i nóg. Uszkadza serce oraz płuca
Do rozwoju tej poważnej choroby może przyczynić się również cukrzyca, długotrwały stres, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, zespół metaboliczny, chora tarczyca, regularne sięganie po nadmierne ilości alkoholu, palenie papierosów, niska aktywność fizyczna, zespół metaboliczny i niewłaściwy sposób odżywiania.
Żeby obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia wielu poważnych chorób w tym demencji czy nowotworów, należy włączyć na stałe do naszej diety produkty spożywcze bogate w witaminę A, C, D i E, witaminy z grupy B, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy i przeciwutleniacze.
W trosce o nasze zdrowie powinniśmy ograniczyć spożywanie tłuszczów nasyconych i izomerów trans. Zamiast oleju palmowego lepiej wybrać olej roślinny tłoczony na zimno. Należy także ograniczyć do minimum jedzenie białego pieczywa, ryżu i makaronu. Korzystniejsze dla naszego mózgu będzie sięganie po produkty na bazie pełnego ziarna. W ten sposób nie tylko usprawnimy pracę układu nerwowego, ale także unikniemy zbędnych kilogramów i zbyt wysokiego stężenia cukru w naszym krwiobiegu.
Słodzone napoje gazowane, energetyki, wysokoprzetworzona żywność, fast-foody, czerwone mięso, słodkie i słone przekąski również powinny zniknąć z naszego codziennego jadłospisu.
Pozytywnie na pracę naszego mózgu wpłynie za to regularne jedzenie ryb, orzechów, chudego białego mięsa, nabiału, świeżych warzyw i owoców oraz roślin strączkowych. Warto również pomyśleć o technikach relaksacyjnych, jodze i medytacji.