Płatki drożdżowe — zdrowa alternatywa
Płatki drożdżowe wyglądają jak grubo zmielona bułka tarta, a pozyskiwane są na skutek obróbki drożdży nieaktywnych z wykorzystaniem glukozy zawartej w melasie buraczanej lub trzcinowej. W jednej czwartej szklanki drożdży odżywczych znajduje się 60 kalorii, 8 gramów białka, 3 gramy błonnika, a także znaczące ilości witamin z grupy B, potasu, wapnia i żelaza.
Choć nie należą do najtańszych, opłaca się w nie zainwestować — wystarczy niewielka ilość, by zmienić smak dania i dostarczyć sobie niezbędnych składników odżywczych!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Płatki drożdżowe:
1. Dodają energii
Większość płatków drożdżowych jest wzbogacona o witaminę B12, której niedobór może prowadzić do osłabienia i zmęczenia. To szczególnie cenna informacja dla wegan i wegetarian, ponieważ naturalna witamina B12 występuje właściwie wyłącznie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Tymczasem 1/4 szklanki płatków drożdżowych dostarcza aż siedem razy więcej witaminy B12 niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie! To prawdziwa bomba witalności.
2. Wspomagają układ odpornościowy
Wykazano, że płatki drożdżowe mogą redukować stany zapalne, wspomagać organizm w walce z infekcjami bakteryjnymi i łagodzić objawy biegunki.
Zobacz także: Nigdy nie pij po przebudzeniu. Najlepsza godzina na kawę
3. Poprawiają stan skóry, włosów i paznokci
Badania wskazują na istotną rolę płatków drożdżowych w przeciwdziałaniu łamliwości paznokci oraz wypadaniu włosów. Płatki drożdżowe mogą również przyczyniać się do redukcji problemów skórnych, np. trądziku.
Zobacz także: Masz takie problemy? Natychmiast zrezygnuj z pieprzu
4. Poprawiają wrażliwość na glukozę
Istnieją przesłanki sugerujące, że płatki drożdżowe mogą mieć pozytywny wpływ na wrażliwość na glukozę u osób z cukrzycą typu 2, obecne badania nie dostarczyły jeszcze na to ostatecznych dowodów. Interesujące w tym zakresie wyniki uzyskano jednak w badaniach nad drożdżami wzbogaconymi o chrom — okazuje się, że ten rodzaj drożdży może obniżać poziom glukozy na czczo oraz cholesterol w modelu zwierzęcym.
5. Wspierają rozwój płodu
Płatki drożdżowe, ze względu na zawartość kwasu foliowego, mogą odgrywać ważną rolę we wsparciu zdrowej ciąży. Zaleca się, by kobiety planujące macierzyństwo przyjmowały odpowiednią ilość tego składnika, aby zapobiegać wadom wrodzonym i wspierać prawidłowy rozwój płodu.
Zobacz także: Najzdrowsza wśród kasz. Lepsza niż tradycyjna gryczana
Jak używać płatków drożdżowych?
Płatki drożdżowe są wszechstronne! Można:
- używać ich zamiast parmezanu do risotto,
- stosować jako zamiennik sera do sosów,
- zagęszczać nim zupy, farsze i pasty do kanapek,
- dodawać do jajecznicy,
- posypywać nimi makarony.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.