Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, które zawierają ibuprofen, naproksen czy diklofenak. Są to m.in. tabletki na ból głowy, stosowane praktycznie przez każdego nas. Tego rodzaju medykamenty używane w nadmiarze w połączeniu z silną ekspozycja na słońce, mogą wywołać poważne reakcje skórne.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
NLPZ występują również w maściach i żelach, którymi smarujemy stłuczone kolana, skręcone kostki lub spięte mięśnie łydek. Te preparaty mogą być niebezpieczne podczas upałów, kiedy odsłaniamy niektóre obszary naszego ciała i wystawiamy je na działanie promieni słonecznych. Połączenie żelów lub maści przeciwbólowych z silnym słońcem, może spowodować poparzenia, a także pojawienie się na naszej skórze wybroczyn i bolesnych pęcherzy.
Podobnie jest z preparatami przeciwko trądzikowi. Zawierają one kwas azelainowy i sprawiają, że nasza skóra jest znacznie bardziej wrażliwa na słońce. Stosowane popularnych kremów oraz maści na trądzik i długotrwałe przybywanie na słońcu może pogłębić przebarwienia powstałe po pryszczach.
Środki zawierające nadtlenek benzoilu stosowane podczas upalnego lata również mogą uszkodzić naszą skórę. Ten związek chemiczny posiada silne właściwości złuszczające i jest często stosowany w preparatach przeciwtrądzikowych. Poza tym nadtlenek benzoilu wpływa na melaninę - barwnik, który odpowiada za pigmentację organizmu.
Maści przeciwzapalne ze sterydami i promieniowanie UV to również mieszanka niekorzystna dla skóry. Kremy dostępne bez recepty, mające w swoim składzie hydrokortyzon nie powinny być stosowane podczas kąpieli słonecznych. Może to prowadzić do trwałych odbarwień skóry.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl