Cholesterol to związek chemiczny, bez którego nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Odgrywa ważną rolę w wytwarzaniu hormonów, witaminy D i kwasów żółciowych obecnych w wątrobie. Z kolei zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi stopniowo uszkadza nasze naczynia krwionośne, zwiększając tym samym ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Jednym z nich jest choroba tętnic obwodowych (PAD), która powoduje ich zwężenie, a nawet niedrożność. O rozwoju PAD mogą świadczyć zmiany pojawiające się na stopach. Do pierwszych objawów choroby tętnic obwodowych można zaliczyć kruchość i zahamowanie wzrostu paznokci na stopach. Innymi symptomami nieprawidłowego przepływu krwi do stóp są: bolesne skurcze i drętwienie kończyn dolnych, obrzęk nóg, kłopoty z chodzeniem, osłabienie wzrostu owłosienia na nogach, przebarwienia skórne, utrudnione gojenie się ran i uczucie ciężkich nóg.
Dotyka aż 18 mln Polaków. Przypadłość zdradzi wygląd stóp
Lekceważenie wspomnianych dolegliwości i niepodjęcie odpowiedniego leczenia może skutkować krytycznym niedokrwieniem kończyn. Żeby zapobiec hipercholesterolemii i tym samym uniknąć poważnych problemów zdrowotnych należy przede wszystkim starać zdrowo się odżywiać, regularnie wykonywać badania krwi, unikać używek i pamiętać o systematycznej aktywności fizycznej. Z badań statystycznych wynika, że coraz więcej mieszkańców naszego kraju ma problem z nieprawidłowym stężeniem złego cholesterolu LDL we krwi.
W Polsce problem jest bardzo duży. 18 mln Polaków może mieć podwyższony poziom cholesterolu, czyli właściwie niemal co druga osoba dorosła - podkreśliła podczas rozmowy Z WP abcZdrowie ekspertka żywieniowa Agnieszka Piskała-Topczewska.
Na zaburzenia gospodarki lipidowej szczególnie narażone są osoby, które spożywają zbyt duże ilości wysokoprzetworzonych i tłustych produktów, palą papierosy, piją alkohol i nie dbają o prawidłową masę swojego ciała.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.