Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 

Dotyka połowy udarowców. Pojawia się tydzień przed atakiem

25

Udar mózgu stanowi realne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. I chociaż jest to zdarzenie nagłe i wymagające natychmiastowej pomocy, to okazuje się, że aż u 43 proc. pacjentów, którzy doświadczają udaru, może pojawić się znak ostrzegawczy – tzw. miniudar. Jak go rozpoznać?

Dotyka połowy udarowców. Pojawia się tydzień przed atakiem
Pierwszy sygnał udaru może pojawić się tydzień przed atakiem (Licencjodawca, nikkimeel)

Udar mózgu to stan, który pojawia się w nieoczekiwanie. Dochodzi do zatrzymania dopływ krwi do mózgu, w wyniku czego następuje obumarcie jego części. Nie podjęcie odpowiedniego leczenia może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w tym trwałej niepełnosprawności, a w ekstremalnych przypadkach kończy się śmiercią.

Jak wynika z danych zebranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co roku na udar mózgu zapada nawet 70-75 tys. mieszkańców naszego kraju, co przyczynia się do 30 tys. przypadków śmiertelnych.

Do najbardziej typowych objawów udaru mózgu można zaliczyć jednostronne osłabienie lub niedowład górnych kończyn, które pojawiają się zwykle po jednej stronie ciała. U chorego można zauważyć również asymetrię twarzy, czyli opadający kącik ust, opadająca powieka lub jednostronna zaburzona mimika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ciche oznaki udaru mózgu

Kolejnym symptomem udaru mózgu jest bełkotliwa mowa i problemy z wypowiedzeniem sensownego zdania. Kolejne objawy to: zaburzenia widzenia i czucia, problemy z utrzymaniem równowagi, ostry ból głowy i nietypowe zachowanie. Jak się okazuje, pierwsze sygnały świadczące o zbliżającym się udarze mogą wystąpić nawet tydzień przed tym niebezpiecznym zdarzeniem.

Symptomy udaru zazwyczaj występują nagle, co nie oznacza, że nie mamy czasu na reakcję. U niektórych pacjentów można zauważyć takie objawy jak mrowienie i drętwienie kończyn czy bóle głowy nawet kilka dni przed udarem mózgu - podkreślają specjaliści z Cardiac Screen.

Wyniki jednego z badań potwierdziły, że aż u 43 proc. chorych ok. 7 dni przed niebezpiecznym udarem występuje tzw. miniudar, czyli przejściowy atak niedokrwienny (TIA). Podczas miniudaru dochodzi do tymczasowego zaburzenia dopływu krwi do mózgu. Zarówno w przypadku poważnego udaru, jak i miniudaru objawy są podobne, ale różnią się nasileniem. Wprawdzie symptomy TIA zazwyczaj trwają kilka minut, ale pod żadnym pozorem nie należy ich lekceważyć.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić