Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem charakteryzującym się podwyższonym ciśnieniem krwi, czyli ciśnieniem tętniczym o wartości 140/90 mm Hg lub więcej. To stan niebezpieczny, bo stanowiący istotny czynnik ryzyka wielu chorób układu krążenia.
Szacuje się, że nadciśnienie tętnicze dotyczy 32 proc. dorosłych Polaków poniżej 80. roku życia. Wynikać może z predyspozycji genetycznych, otyłości, dużego spożycia soli i niewłaściwej diety, stresu, siedzącego trybu życia i niedoboru niektórych witamin (kwas foliowy, ryboflawina oraz witaminy C i D).
Azotany w soku z buraków a nadciśnienie
Z badań opublikowanych w brytyjskiej Narodowej Bibliotece Medycznej wynika, że sok z buraków może przyczynić się do obniżenia ciśnienia tętniczego dzięki zawartości azotanów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Azotany odgrywają kluczową rolę w metabolizmie tlenku azotu w organizmie, który z kolei jest niezbędny dla prawidłowej funkcji śródbłonka naczyń krwionośnych, a zatem m.in. do rozszerzania naczyń krwionośnych.
Metaanaliza badań dotyczących wpływu suplementacji sokiem z buraków na ciśnienie tętnicze potwierdziła skuteczność tego środka. Spożywanie soku z buraków w ciągu 2-56 dni obniżało ciśnienie tętnicze skurczowe o średnio 3,55 mmHg i ciśnienie rozkurczowe o 1,32 mmHg. Co ważne, efekt ten był obserwowany zarówno wśród osób z nadciśnieniem, jak i wśród tych o ciśnieniu prawidłowym.
Z punktu widzenia zdrowia publicznego jest to istotne odkrycie, ponieważ nawet niewielkie obniżenie ciśnienia tętniczego ma realny wpływ na zmniejszenie ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych. Na przykład obniżenie ciśnienia o zaledwie 2 mmHg może skutkować spadkiem ryzyka zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca o aż 7 proc. i zmniejszeniem ryzyka udaru mózgu o 10 proc.
Inne korzyści płynące z buraka
Choć azotany to kluczowy składnik soku z buraków mający wpływ na nadciśnienie, burak zawiera także inne związki bioaktywne, które mogą przyczyniać się do korzystnych efektów na zdrowie. Betalainy, flawonoidy i polifenole obecne w buraku działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i mogą wpływać na funkcję śródbłonka oraz ciśnienie tętnicze w inny sposób niż azotany.
Zachęcające wyniki badań sugerują, że włączenie soku z buraków do codziennej diety może przynieść korzyści dla zdrowia sercowo-naczyniowego. Oczywiście, jak w przypadku każdej interwencji dietetycznej, ważne jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb i konsultacja z lekarzem przed wprowadzeniem istotnych zmian w diecie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.