Cukrzyca jest cywilizacyjną chorobą metaboliczną charakteryzującą się zbyt wysokim stężeniem cukru (glukozy) we krwi, co jest związane z nieprawidłowym poziomem lub działaniem insuliny w organizmie. To podstępne schorzenie na początkowym etapie rozwoju często nie daje żadnych niepokojących objawów lub wysyła nieswoiste sygnały.
Niepodjęcie odpowiedniego leczenia może u cukrzyka wywołać wiele poważnych problemów zdrowotnych dotyczących narządu wzroku, nerek czy układu nerwowego. O rozwoju cukrzycy mogą świadczyć takie symptomy jak: nadmierne pragnienie, zbyt częste oddawanie moczu, przewlekłe zmęczenie, nudności, bóle brzucha oraz zaburzenia widzenia.
Pacjent z cukrzycą może zauważyć u siebie także często nawracające infekcje lub widoczny spadek masy ciała, który nie jest bezpośrednio związany z zażywaniem niektórych leków, zmianą diety, czy wzmożonym wysiłkiem fizycznym.
Objawy hiperglikemii, czyli wysokiego poziomu cukru w krwiobiegu mogą pojawiać się również w jamie ustnej. Nasz niepokój powinno wzbudzić uczucie suchości w ustach oraz oddech mający nieprzyjemną i drażniąca woń przypominająca zapach kwaśnych jabłek. Kwaśny oddech może być objawem niebezpiecznego powikłania cukrzycy, jakim jest kwasica ketonowa. Ten stan jest związany z zaburzoną równowagą kwasowo-zasadowa, spowodowaną znacznym niedoborem lub brakiem insuliny w organizmie chorego i zawsze wymaga niezwłocznego udzielenia pomocy medycznej.
Warto pamiętać, że kwasica ketonowa jest w stanie w krótkim czasie wywołać tzw. śpiączkę cukrzycową. Ta zagrażająca życiu dolegliwość najczęściej pojawia się u pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy nie zdają sobie sprawy ze swoich problemów zdrowotnych albo nie podjęli odpowiedniego leczenia.
Inne symptomy cukrzycy mogące występować w obrębie jamy ustnej to: zapalenie, infekcja i krwawienie dziąseł, wrażenie pieczenia w ustach, trudno gojące się rany w okolicach ust, zaburzenia smakowe czy drożdżyca jamy ustnej. Jeżeli zauważymy u siebie wyżej wspomniane objawy, które nie ustępują samoistnie lub ulegają nasileniu, wówczas jak najszybciej powinniśmy skonsultować je ze specjalistą.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.