Lek. Joanna Pycka podkreśla wysokie zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi w zakresie ginekologi dziecięcej i dziewczęcej. Dowodem na to jest fakt, że liczba pacjentek przekracza liczbę dostępnych miejsc. - Na przykład dzisiaj mamy 13 pacjentek na 10 dostępnych łóżek – powiedziała lekarka w rozmowie z PAP. Oddział, będący jedynym takim miejscem dla osób do 18. roku życia na wschód od Wisły, nie tylko przyjmuje przypadki nagłe, ale również świadczy codzienne konsultacje dla innych oddziałów szpitalnych.
Większość zgłaszających się młodych pacjentek ma zaburzenia miesiączkowania, takie jak obfite lub nieregularne miesiączki. U niektórych z dziewcząt, z powodu długotrwałego krwawienia, konieczne jest przetoczenie krwi. Lekarze diagnozują także problemy hormonalne, w tym zespół policystycznych jajników.
Nie brakuje również bardziej poważnych przypadków, w tym guzów jajników oraz nowotworów złośliwych. - Hospitalizujemy pacjentki z guzami jajników, a nawet z nowotworami złośliwymi, których już kilka wykryliśmy w trakcie działalności oddziału — dodaje Pycka. W obrębie opieki lekarskiej znajdują się też dziewczynki z urazami okolic intymnych, osoby doświadczające przemocy seksualnej, a także osoby transpłciowe i niebinarne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Kto wygrał debatę w USA? Miażdżąca przewaga
Lekarze z oddziału zadbają o płodność
Jednym z ważnych zadań oddziału jest również dbałość o zachowanie płodności u pacjentek leczonych onkologicznie. Lek. Pycka wspomina o staraniach prof. Anny Torres, kierownika oddziału, mających na celu uzyskanie zgody Ministerstwa Zdrowia na procedury pozwalające na zamrożenie tkanki jajnikowej u pacjentek poniżej 18. roku życia, co daje im szansę na macierzyństwo w przyszłości.
W kontekście zapobiegania pewnym problemom zdrowotnym ldr Pycka pozytywnie wypowiada się na temat programów szczepień przeciw HPV realizowanych w szkołach, podkreślając jednocześnie potrzebę przeprowadzenia kampanii edukacyjnej dla rodziców.
Zaleca się, by pierwsza wizyta u ginekologa miała miejsce w wieku około 15 lat, przy czym powinna ona odbyć się za zgodą i w obecności rodzica. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Lublin w dniach 19-20 września będzie gościł międzynarodową konferencję poświęconą problematyce ginekologii wieku rozwojowego, podczas której omówione zostaną najnowsze informacje dotyczące opieki wielodyscyplinarnej w tej dziedzinie medycyny.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.