Detoks organizmu
Mimo że dietetyka jest nauką opartą na faktach, nie dysponuje ona rzetelnymi dowodami na to, że detoks organizmu jest zasadny lub nie. Nikt też nie podjął się dowiedzenia tego, czy jest ona faktycznie potrzebny.
Warto jednak przyjrzeć się obecności toksyn w organizmie. Mówimy tutaj o substancjach trujących, które są produkowane przez drobnoustroje, rośliny oraz zwierzęta. Jednak w przypadku tego typu zatrucia, "detoks" sokami czy warzywami nie wystarczy. Potrzebna będzie wizyta na oddziale toksykologii i specjalistyczne leczenie.
Organizm ludzki, jeśli jest zdrowy, stanowi doskonale działającą machinę. Za oczyszczanie nie odpowiadają "soki detoksykujące", a nerki i wątroba. To te organy jako pierwsze wyłapują szkodliwe substancje i je usuwają. Zioła, warzywa i suplementy diety mogą w tym jedynie pomóc.
Organizm oczyszcza się sam
Największą rolę w oczyszczaniu organizmu odgrywa wątroba. Rozkłada ona toksyny na proste substancje, a te później są wydalane z moczem – dzięki pracy nerek. Jeśli toksyny skumulują się w tkance tłuszczowej, nie pomoże żaden detoks, a jedynie racjonalna dieta i aktywność fizyczna, która doprowadzi do utraty wagi.
Może się zdarzyć, że w czasie odchudzania szkodliwe substancje z tkanki tłuszczowej przedostaną się do krwiobiegu i delikatnie "podtrują" organizm. Wtedy jednak trafią one znowu do wątroby i nerek, aż w końcu zostaną wydalone.
Czy to jednak oznacza, że soki, napary ziołowe czy koktajle warzywne są zbędne? Nie. Naszej wątrobie możemy pomóc, pijąc wodę z cytryną i dbając o prawidłowe nawodnienie organizmu. Świeże soki również mogą okazać się pomocne - to dobre źródło cennych minerałów, witamin i błonnika. Warto jednak wybierać te, które są wyciśnięte z owoców i traktować je jako element zbilansowanego posiłku.
Zobacz też: Wrzucił telefon do przerębla. Świadkowie nie wierzyli własnym oczom
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl