oprac. Karol Osiński| 

Działa, jak narkotyk. Ministerstwo Cyfryzacji przestrzega przed fonoholizmem

5

Choć smartfony to w dzisiejszych czasach sprzęty, bez których wielu ludzi nie może się obyć, ich nadużywanie może pociągnąć za sobą fatalne konsekwencje. Ministerstwo Cyfryzacji przestrzegło przed fonoholizmem oraz przedstawiło, czym się charakteryzuje ten coraz powszechniejszy nałóg.

Działa, jak narkotyk. Ministerstwo Cyfryzacji przestrzega przed fonoholizmem
Działa, jak narkotyki. Ministerstwo Cyfryzacji przestrzega przed fonoholizmem (Pixabay)

Smartfony to nie tylko telefony komórkowe, ale przenośne komputery, które w wielu przypadkach służą nam jako ułatwienie życia. Dzięki nim niemal z każdego miejsca na Ziemi możemy skontaktować się z bliskimi, sprawdzić w internecie poszukiwane informacje, robić nimi zdjęcia czy oglądać filmy lub słuchać muzyki i wiele innych rzeczy.

Dzięki temu lub - w tym przypadku - przez to, wielu ludzi nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tych małych sprzętów, które bez problemu mieszczą się w kieszeniach spodni. Jednak może to nieść za sobą konsekwencje, z których mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy. Jedną z nich jest fonoholizm, o którym informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Fonoholizm to nałogowe używanie telefonu komórkowego, które niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia i funkcjonowania. Problemy ze snem i koncentracją, przemęczenie, izolowanie się od innych, a nawet depresja – to skutki braku kontroli nad czasem, jaki poświęcamy na korzystanie z urządzenia - czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Filip Chajzer o swojej fundacji. Po sytuacji z Moniką K. nie zamierza angażować się już w żadne działania charytatywne!

Ministerstwo Cyfryzacji przestrzega przed fonoholizmem

Jakiś czas temu w serwisie uzaleznieniabehawioralne.pl przedstawiono raport, w którym wskazano 12 objawów wskazujących na fonoholizm. Zaliczają się do nich:

Trwa ładowanie wpisu:facebook
  • silne pragnienie korzystania z telefonu, prowadzenia rozmów czy wysyłania wiadomości oraz stałe myślenie o tych czynnościach;
  • większa częstotliwość i czas rozmów telefonicznych oraz wysyłania wiadomości;
  • prowadzenie dłuższych rozmów i wysyłania wiadomości, niż się uprzednio planowało;
  • powtarzające się, nieskuteczne próby zaprzestania lub ograniczenia ilości rozmów czy wysyłania wiadomości;
  • występowanie objawów abstynenckich podczas prób zaprzestania lub ograniczania czasu rozmów, takich jak: niepokój, lek, depresja;
  • problemy finansowe, zawodowe, rodzinne i społeczne spowodowane korzystaniem z telefonu komórkowego;
  • okłamywanie rodziny i znajomych w celu ukrycia kosztów oraz czasu poświęconego na rozmowy telefoniczne i wysyłanie wiadomości;
  • używanie telefonu jako ucieczki przed prawdziwymi problemami lub w celu poprawienia złego samopoczucia.

Zdaniem specjalistów, jeżeli dana osoba odczuwa co najmniej pięć z przytoczonych objawów, wówczas powinna udać się po pomoc do odpowiednich osób. Ministerstwo Cyfryzacji zaznacza, że walka z fonoholizmem wymaga podjęcia długofalowych działań, opartych na terapii.

Co więcej, w raporcie podano, że naukowcy z Niemiec, pracujący nad zjawiskiem fonoholizmu, zaobserwowali u osób uzależnionych znaczący ubytek szarych komórek, co oznacza podobne działanie do narkotyków.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić