Mniszek lekarski rośnie podczas wiosennych i letnich miesięcy na łąkach, trawnikach, polanach i poboczach dróg we wszystkich regionach naszego kraju. Znajdziemy w nim m.in. witaminę A, C, D, witaminy z grupy B, żelazo, potas, krzem magnez, olejek eteryczny, garbniki, fitosterole, fenolokwasy i inulinę.
Ze względu na zawartość wielu cennych składników, właściwości lecznicze mniszka pospolitego są wykorzystywane w medycynie naturalnej od wielu wieków. Mlecz spośród innych pospolitych roślin wyróżnia się charakterystycznymi żółtymi kwiatami, z których można przyrządzić syrop, miód, wino, nalewkę, herbatę i sałatkę.
Z kolei korzenie mniszka możemy wykorzystać do przygotowania leczniczego naparu. W tym celu wystarczy łyżkę suszonych i rozdrobnionych korzeni zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Po upływie tego czasu, odcedzamy naszą miksturę i kiedy lekko przestygnie, wypijamy przed snem.
Domowy preparat na bazie korzenia mniszka lekarskiego wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeczyszczające i żółciotwórcze. Po ten napój powinny sięgać zwłaszcza osoby cierpiące na zaparcia, kamicę żółciową i przewlekłe dolegliwości wątroby.
Substancje obecne w korzeniu mniszka pospolitego usprawniają pracę układu immunologicznego, wspomagają proces wypróżniania, oczyszczają organizm z toksyn, a także wpływają korzystnie na kondycję naszych jelit oraz nerek.
Poza tym mniszek lekarski pomaga usunąć nadmierne ilości jonów sodu z organizmu oraz uzupełnia deficyt potasu. Zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że ten prozdrowotny eliksir zmniejsza ryzyko rozwoju komórek nowotworowych w naszym organizmie. Antyoksydanty opóźniają również proces starzenia i chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.