Charakterystyka lipoproteiny (a)
Lp (a) jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ działa podobnie do LDL, zwanego "złym" cholesterolem. Oznacza to, że przyczynia się do tworzenia blaszek miażdżycowych w tętnicach.
Co więcej, Lp (a) wyróżnia się zdolnością do indukowania zakrzepów krwi, co sprawia, że jest jeszcze bardziej niebezpieczna. Poziomy Lp (a) są "ustalone" genetycznie i nie ulegają zmianie pod wpływem diety czy aktywności fizycznej.
Występowanie wysokich poziomów Lp(a) może być dziedziczne, a więc zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca w wielu rodzinach.
Zobacz także: Karmią mózg. Poprawiają pamięć, redukują stres
Nadzieje w leczeniu
Mimo możliwości wykrycia Lp (a) w rutynowych badaniach krwi, często pomija się ten czynnik z powodu braku bezpośrednich metod leczenia. Na szczęście rosnąca liczba badań klinicznych nad nowymi lekami budzi nadzieję na skuteczną interwencję.
Jednym z eksperymentalnych leków jest pelacarsen, który we wstępnych badaniach obniżył poziomy Lp (a) u aż 98 proc. osób go przyjmujących. Obecnie badacze zastanawiają się, czy obniżenie poziomu Lp(a) faktycznie zmniejsza ryzyko przedwczesnych i potencjalnie śmiertelnych ataków serca i udarów.
Zobacz także: Trwa 20 minut. Objaw ostrzega, że zbliża się zawał
Świadomość i diagnostyka
Do czasu udowodnienia skuteczności leków, lekarze mogą zajmować się pozostałymi czynnikami ryzyka chorób serca pacjentów.
Na ten moment kardiolodzy nawołują, mimo wszystko, do powszechnego badania poziomu Lp (a) jako środka prewencyjnego. Pomimo aktualnego braku możliwości obniżenia poziomu Lp (a), wczesna diagnostyka pozwala na nastawienie się na potencjalny problem i zarządzanie ryzykiem jego wystąpienia.
Zobacz także: Jeden z objawów zawału serca. Zauważysz go na skórze
Dbając o zdrowy tryb życia i regularnie konsultując się z lekarzem, można bowiem dążyć do dłuższego, zdrowszego życia - nawet jeśli zostaliśmy genetycznie obarczeni wysokim poziomem lipoproteiny (a).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.