Olej, maść i nalewka z żywokostu są preparatami, które słyną ze swojego dobroczynnego działania. Korzeń żywokostu zawiera takie cenne elementy jak śluz, krzem, beta-sitosterol, fruktany, garbniki, olejki eteryczne, alantoina, asparagina, polifenole i aminokwasy.
Jedną z najzdrowszych ziołowych mieszanek jest żywokost połączony z szałwią libańską nazywaną również gojnikiem. Olej wyprodukowany na bazie tych dwóch roślin wykazuje silne właściwości przeciwbólowe, antybakteryjne, regeneracyjne i przeciwzapalne.
Pomaga na takie dolegliwości jak bóle stawów i kręgosłupa, skręcenia, zwichnięcia, obrzęki, złamania, stłuczenia, stan zapalny żył, rwa kulszowa, drętwienie dolnych i górnych kończyn, problemy z więzadłami czy artretyzm. Regularne stosowanie tej mikstury usprawnia pracę układu immunologicznego, nerek i układu oddechowego. Poza tym reguluje krążenie krwi i ciśnienie.
Po tę rośliny powinny sięgać również osoby cierpiące z powodu infekcji dróg moczowych, chorobowych zmian skórnych, nerwicy, depresji problemów z jelitami i żołądkiem. Obecne w nich antyoksydanty chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i rozwojem komórek nowotworowych, a także opóźniają procesy starzenia.
Olej lub inne specyfiki zawierające wyciąg z żywokostu można kupić za pośrednictwem stacjonarnych i internetowych sklepów zielarskich, lub samodzielnie przyrządzić w domu.
Czytaj też: Oto 5 objawów raka wątroby. Nie bagatelizuj
Ze względu zawartość alkaloidów nie wolno ich spożywać. Mogą służyć tylko tylko do użytku zewnętrznego. Preparat bezpośrednio nanosimy na chory obszar na ciele lub robimy z niego rozgrzewający układ. Olejem nie powinniśmy również smarować otwartych ran i traktować go jako jedyne skuteczne lekarstwo na wcześniej wspomniane problemy zdrowotne. W razie ich wystąpienia należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem.