Chociaż prawdziwych smakoszy wodorostów spotkamy przede wszystkim w krajach Dalekiego Wschodu, Korei, Japonii, Chinach i Wietnamie, to ten morski przysmak coraz częściej gości też na talerzach Europejczyków, w tym również mieszkańców naszego kraju.
Wodorosty (glony) są rewelacyjnym dodatkiem do sałatek, zup, sosów, ryżu, kasz, makaronów, pasztetu, bigosu, gulaszu, duszonych warzyw, jak również deserów. Ten dodatek może też zastąpić sałatę w kanapkach. Ale wodorosty to nie tylko eksplozja smaków, to także bogactwo cennych witamin i składników mineralnych.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Glony działają przeciwzakrzepowo, zmniejszają poziom złego cholesterolu we krwi, przez co chronią naczynia krwionośne i redukują ryzyko miażdżycy. Wykazują również właściwości zwiększające diurezę, wspomagają leczenie chorób układu moczowego, działają moczopędnie. Pomagają pozbyć się opuchlizny, wspomagają utratę masy ciała, wpływają na metabolizm tłuszczów, regulują przemianę materii i detoksykują ciało, pozbywając się szkodliwych toksyn z organizmu.
W związku z wysoką zawartością fukoidów (szczególnie w brązowych wodorostach) przypisuje się im właściwości przeciwnowotworowe. Wodorosty są wykorzystywane również w kosmetyce, gdyż wykazują pozytywne działanie na skórę. Właściwości glonów są wykorzystywane również wspomagająco przy leczeniu kaszlu, czyraków, wola tarczycowego, migrenowych bólów głowy oraz hemoroidów.
Do najpopularniejszych, jak również najbardziej wartościowych pod względem odżywczym glonów zaliczmy: zielony kawior, mech irlandzki, arame, wakame, kombu, nori, dulse, agar-agar i hiziki. Co ciekawe, wystarczy już 5 g glonów dziennie jedzonych regularnie każdego dnia, by skutecznie uzupełnić niedobory odżywcze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.