Dzięki nowym badaniom z Japonii naukowcy opracowali listę czynników, które powodują osłabienie działania szczepionki. Jak się okazuje duże znaczenie ma wiek, palenie tytoniu, a nawet płeć zaszczepionego.
Dlaczego szczepionki słabną?
Jak wskazują eksperci te czynniki mogą pomóc w spersonalizowaniu schematów szczepień - liczby dawek, częstotliwości stosowania lub rodzaju preparatu.
Do badania, które opublikowano w medRxiv, zaangażowano 365 zaszczepionych pracowników służby zdrowia ze szpitala w prefekturze Tochigi. Wśród nich było 250 kobiet i 115 mężczyzn. Mediana wieku wynosiła 44 lata. Pielęgniarki i lekarze stanowili 56,2 proc. badanej grupy. Naukowcy zmierzyli poziom przeciwciał sześć miesięcy po szczepieniu.
Największe znaczenia ma wiek. Poziom przeciwciał był najniższy u najstarszych osób. Ustalono także, że w tej grupie poziom przeciwciał spadał znacznie szybciej.
Czytaj także: Koronawirus. Władimir Putin przekazał radosną nowinę
Naukowcy sprawdzili także czynniki takie jak nadciśnienie, ale ustalono, że wpływ na przeciwciała ma palenie tytoniu. "Jeśli chodzi o palenie, skorygowane względem wieku mediany wynosiły -97 i 56 odpowiednio u osób zawsze palących i nigdy nie palących" – wyjaśniają naukowcy. Na szczepienia wpływ ma także płeć. U kobiet zaobserwowano spadek przeciwciał o 6,5 proc. szybszy niż u mężczyzn.
Czytaj także: Szczepionka na koronawirusa. Jest odpowiedź Rosji
Wszyscy uczestnicy pochodzili z jednego szpitala w Japonii, co rodzi pytanie o możliwość uogólnienia zarówno dla reszty kraju, jak i świata. Ponadto niektórzy pacjenci nie wykazali zanikania odporności. Naukowcy zamierzają pogłębić te badania i sprawdzić poziom przeciwciał u bardziej zróżnicowanej grupy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.