Naukowcy z Kanady doszli do wniosku, że codzienne spożywanie kieliszka alkoholu nie zwiększa ryzyka przedwczesnego zgonu. Jednak eksperci podkreślają, że osoby, które nadużywają alkoholu lub spożywające go w nadmiernych ilościach, są o 61 proc. bardziej narażone na przedwczesną śmierć.
Najnowsze badania
Badanie, opublikowane w piątek (31 marca) w JAMA Open Network, zawiera dane ze 107 badań dotyczących śmiercionośnych skutków alkoholu, opublikowanych w latach 1980-2021. W sumie ich przegląd obejmował 4,8 miliona uczestników.
Badania wykazały, że osoby pijące umiarkowanie żyją średnio dłużej - z mniejszym prawdopodobieństwem śmierci z powodu chorób serca - niż abstynenci. Takie stwierdzenie zgodnie z naszą intuicją może wydawać się sprzeczne. Jednak autorzy tej pracy badawczej zasugerowali, że osoby, które całkowicie unikają alkoholu, częściej pili go w przeszłości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy obalili także mit, który mówi o tym, że kieliszek wina dziennie chroni przed śmiercią. Z badań wynika również, że mężczyźni częściej sięgają po alkohol.
Więcej niż dwa napoje alkoholowe tygodniowo mogą szkodzić
Kobiety, które spożywały dwa lub więcej drinków dziennie, były bardziej narażone na przedwczesną śmierć, niż te które w ogóle go nie spożywają. Z drugiej strony mężczyźni byli mniej narażeni na śmierć, gdy spożywali dwa drinki dziennie. Jednak ryzyko zaczęło wzrastać, gdy wypijali trzy lub więcej napojów alkoholowych.
Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaleca obecnie, aby mężczyźni ograniczali spożycie alkoholu do dwóch kieliszków dziennie, podczas gdy kobietom zaleca się spożywanie tylko jednego.
Eksperci już wcześniej informowali, że więcej niż dwa napoje alkoholowe tygodniowo mogą "szkodzić" pijącym.
"Picie alkoholu jest szkodliwe"
Badania pokazują, że żadna ilość ani rodzaj alkoholu nie jest dobry dla zdrowia - napisali autorzy w styczniowym edykcie Kanadyjskiego Centrum ds. Używania Substancji i Uzależnień .
Picie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach, jest szkodliwe dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci, pochodzenia etnicznego, tolerancji na alkohol czy stylu życia - dodają.
Według CDC nadmierne spożycie alkoholu może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów - piersi, gardła, jamy ustnej, wątroby i okrężnicy - a także chorób serca, nadciśnienia, udaru i chorób wątroby. Agencja ostrzega również, że mogą wystąpić problemy ze zdrowiem psychicznym i uzależnienie od alkoholu.
Źródło: nypost.com