Efekt brzasku to znaczny skok stężenia glukozy w krwiobiegu tuż po obudzeniu, który powoduje wzrost cukru we krwi. Zjawisko to jest spowodowane wyrzutem hormonów odpowiedzialnych za przebudzenie się ze snu i dostarczenie energii niezbędnej nam do działania w ciągu dnia.
Zobacz także: Dziwny objaw. Ostrzega, że cukrzyca zaatakowała organizm
Do tych hormonów możemy zaliczyć adrenalinę, glukagon, hormon wzrostu oraz kortyzol, które podczas godzin nocnych wpływają na zwiększenie glukozy. Działają odwrotnie niż insulina i potęgują objawy insuliooporności. Jest to stan, w którym organizm ma obniżoną wrażliwość na hormon regulujący stężenie cukru w krwiobiegu. Insulina to jedyny hormon zmniejszający poziom glukozy w organizmie.
Na efekt brzasku są narażeni szczególnie pacjenci z cukrzycą typu 1 oraz osoby w wieku dojrzewania. Rzadziej dotyczy on np. osób dorosłych cierpiących na cukrzycę typu 2. Należy pamiętać, że efekt brzasku może w rezultacie prowadzić do porannej hiperglikemii, więc osoby dotknięte tym zjawiskiem powinny zastosować odpowiednią diagnostykę. Żeby pozbyć się efektu brzasku, należy przede wszystkim odpowiednio leczyć cukrzycę i prawidłowo kontrolować glikemię.
Zobacz także: Ten alkohol zwiększa ryzyko cukrzycy. Unikaj jak ognia
Czynniki, które zmniejszają ryzyko pojawienia się tego zjawiska to:
- regularna aktywność fizyczna,
- utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
- nie pomijanie śniadań,
- włączenie do ostatniego posiłku w ciągu dnia większej ilości białka i ograniczenie spożywania tłuszczów i węglowodanów,
- zwiększenia skuteczności leczenia cukrzycy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.