Eksperci podkreślają, że liczba udarów mózgu w Polsce systematycznie rośnie. - Do niedawna szacowaliśmy, że w Polsce dochodzi do 60–70 tys. udarów mózgu rocznie. Obecnie, dzięki zbieraniu dokładniejszych danych, m.in. w programach leczenia udaru mózgu, wiemy, że jest ich około 90 tys. w ciągu roku – powiedział PAP prof. Konrad Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, członek Rady Programowej Europejskiej Akademii Neurologii.
Według raportu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum pt. "Neurologia w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju", opublikowanego w sierpniu 2023 roku, udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów oraz główną przyczyną trwałej niepełnosprawności wśród dorosłych.
Szacuje się, że co czwarta osoba doświadczy udaru w ciągu swojego życia. Szczególnie niepokojący jest fakt, że choroba coraz częściej dotyka młodszych osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ten niepokojący przyrost dotyczy i Polski, i świata. Jest to w dużej mierze efekt naszego obecnego stylu życia, na który mają wpływ zmiany cywilizacyjne. Mamy coraz szybsze tempo życia, intensywniej pracujemy, jemy 'śmieciową' żywność, stosujemy używki, do których dostęp jest coraz łatwiejszy, zapominamy o aktywności fizycznej, ale też o badaniach profilaktycznych i monitorowaniu stanu zdrowia – wymienia prof. Rejdak.
Główne czynniki ryzyka to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia lipidowe, arytmie serca, ale także stres, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz używki. - Wiele młodych osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że już ma nadciśnienie czy cukrzycę. Brak regularnych badań profilaktycznych i monitorowania stanu zdrowia przyczynia się do zwiększenia liczby udarów w młodszej populacji – dodaje ekspert.
Czynniki ryzyka udaru mózgu można modyfikować
Z kolei prof. Anetta Lasek-Bal ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podkreśla, że większość czynników ryzyka udaru mózgu można modyfikować. - "Mamy realny wpływ na czynniki związane ze stylem życia, jak dieta, aktywność ruchowa, masa ciała, używki oraz na kontrolę chorób zwiększających ryzyko udaru, jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, cukrzyca, choroby serca (migotanie przedsionków). Możemy zatem prowadzić skuteczną profilaktykę udaru mózgu" – ocenia neurolog w komunikacie przesłanym PAP.
Aby zmniejszyć ryzyko udaru, specjaliści zalecają wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, zdrową dietę z ograniczeniem soli i cukru, rezygnację z palenia tytoniu i stosowania środków psychostymulujących, umiarkowane spożycie alkoholu, kontrolę ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu oraz masy ciała, a także redukcję stresu. U osób po przebytym udarze niedokrwiennym konieczne jest leczenie przeciwzakrzepowe i terapia chorób współistniejących.
Udar mózgu - kluczowe znaczenie ma czas
Neurolodzy zwracają uwagę, że w przypadku udaru kluczowe jest szybkie działanie. - Od tego, jak szybko pacjent otrzyma skuteczne leczenie, zależy jego życie i późniejsza sprawność – zaznacza prof. Rejdak.
Typowe objawy udaru to asymetria twarzy (opadanie kącika ust), osłabienie lub drętwienie kończyn po jednej stronie ciała, zaburzenia mowy, trudności w rozumieniu słów, silny ból głowy oraz zaburzenia świadomości.
W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast wezwać pogotowie, dzwoniąc pod numer 999 lub 112 – przypomina prof. Lasek-Bal.
Pacjent powinien zostać przewieziony do najbliższego szpitala z oddziałem udarowym, gdzie otrzyma specjalistyczną pomoc.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.