W ostatnich latach liczba przypadków raka płuca wśród polskich kobiet wzrosła niemal dwukrotnie, co jest powodem do niepokoju dla ekspertów kampanii edukacyjnej „Dbam o płuca”. Rak płuca stał się najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych w tej grupie.
Do wzrostu zachorowalności przyczyniają się głównie palenie tytoniu, choć wpływ na to mają także czynniki środowiskowe i genetyczne. W Polsce co roku diagnozuje się raka płuca u ok. 22 tys. osób, a liczba ta rośnie, zwłaszcza wśród kobiet. Od 2000 r. liczba nowych przypadków raka płuca u mężczyzn zmalała o 22 proc., podczas gdy u kobiet wzrosła aż o 95 proc.
Świadomość na temat czynników ryzyka oraz konieczności badań profilaktycznych jest w Polsce w dalszym ciągu niewystarczająca. Organizatorzy kampanii „Dbam o płuca” podkreślają, że około 28 proc. dorosłych Polek pali tytoń, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie. Aż 90 proc. przypadków raka płuca jest związanych z paleniem papierosów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Osoby z grup ryzyka powinny regularnie uczestniczyć w Programie Wczesnego Wykrywania Raka Płuca, który obejmuje badania przesiewowe z użyciem niskodawkowej tomografii komputerowej. Regularne badania mogą zmniejszyć śmiertelność z powodu raka płuca nawet o 20 proc.
Mobilne Centrum Tomografii Komputerowej
Pod koniec września 2024 r. w ramach unijnego projektu SOLACE ruszyło Mobilne Centrum Tomografii Komputerowej, które dociera do mniejszych miejscowości, aby wyrównać dostęp do badań profilaktycznych. W pierwszej kolejności z badań skorzystali pacjenci z woj. lubelskiego.
Aleksandra Wilk, dyrektor Sekcji Raka Płuca Fundacji TO SIĘ LECZY, podkreśla, że każdy z nas może przyczynić się do zmiany niekorzystnych statystyk, podejmując świadome decyzje zdrowotne i zachęcając bliskich do profilaktyki.
Czas działać, by odwrócić niekorzystne statystyki zachorowań i zgonów z powodu raka płuca w Polsce — podsumowuje Wilk, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.