W jaki sposób pościel wpływa na nasze zdrowie?
Kołdra, poduszka i prześcieradło czy inne akcesoria do spania są przedmiotami, z którymi każdej nocy nasze ciało ma bezpośredni kontakt. Z czasem w pościeli gromadzi się coraz więcej martwego naskórka, włosów, sierści zwierząt lub innych zanieczyszczeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poza tym nieświeża pościel jest siedliskiem drobnoustrojów, grzybów i roztoczy. Dlatego w trosce o nasze zdrowie powinniśmy pamiętać o regularnej zmianie pościeli. Jeżeli nie wykonujemy tej czynności odpowiednio często, jesteśmy narażeni na pojawienie się takich problemów skórnych jak wysypka, trądzik, podrażnienie skóry, egzema czy reakcja alergiczna. Poza tym spędzanie nocy w brudnej pościeli może powodować problemy z zaśnięciem i obniżać jakość snu, wpływając tym samym niekorzystnie na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia.
Jak często trzeba zmieniać pościel?
To jak często powinniśmy wymieniać pościel, zależy od kilku czynników. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę porę roku, temperaturę panującą w naszym mieszkaniu, obecność zwierząt domowych i nasz stan zdrowia. Zdaniem ekspertów podczas najcieplejszych miesięcy w roku, kiedy regularnie wietrzymy pościel, nie musimy jej bardzo często zmieniać.
Z kolej w sezonie jesienno-zimowym większość osób więcej czasu spędza w domu. Niesprzyjająca aura często skłania nas do położenia się pod ciepła kołdrą w towarzystwie ulubionej książki, serialu lub filmu. Z tego względu w tym okresie poszewki i prześcieradła powinno się wrzucać do pralki nieco częściej. Mikrobiolodzy radzą, by pościel zmieniać przynajmniej raz na dwa tygodnie, a nawet raz na tydzień. Osoby, które robią to raz w ciągu miesiąca lub rzadziej, powinny jak najszybciej zmienić to niehigieniczne i niezdrowe przyzwyczajenie.