Kolagen to białko
Kolagen to białko strukturalne, będące kluczowym składnikiem tkanki łącznej w ludzkim ciele. Odpowiada ono za sprężystość, jędrność i regeneracyjne zdolności skóry, a także za siłę i wytrzymałość kości, ścięgien i więzadeł, zapewniając elastyczność chrząstkom. Jest również budulcem naczyń krwionośnych i usprawnia krążenie krwi.
Źródła kolagenu w diecie
Głównym źródłem kolagenu w diecie są produkty pochodzenia zwierzęcego.
Buliony na kościach (przygotowywane przez długotrwałe gotowanie), ryby i ich skóry (bogate w kolagen typu I, który jest najczęściej występującym kolagenem w skórze człowieka), galarety, skóra i kości kurczaka, salceson, wywar z kurzych łapek, podroby (wątróbka, serca) oraz golonka znane są ze swoich kolagenotwórczych właściwości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Choć więc dla wegetarian i wegan dostarczenie organizmowi kolagenu może być wyzwaniem, nie jest niemożliwe. Istnieją bowiem produkty roślinne, które mogą stymulować produkcję i syntezę kolagenu.
Kluczową rolę w procesie syntezy kolagenu pełni witamina C, obecna w szczególności w cytrusach, papryce, kiwi oraz jagodach. Jej działanie wspomagają niezbędne do produkcji kolagenu aminokwasy — takie jak prolina i lizyna - które dostarczymy do organizmu, spożywając nasiona dyni, orzechy nerkowca, soczewicę i gluten pszenny.
Ważnym elementem w tym procesie jest także miedź, mikroelement znajdujący się w orzechach, soczewicy oraz kakao. Co więcej, produkcję kolagenu wspiera siarka, obecna między innymi w czosnku, cebuli oraz brukselce.
Wszystkie te składniki, działając wspólnie, przyczyniają się do utrzymania zdrowia i elastyczności wielu tkanek w naszym organizmie.
Suplementacja
Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom kolagenu, warto zwrócić uwagę zarówno na produkty bogate w kolagen, jak i na składniki wspomagające jego syntezę. W razie konieczności warto także sięgnąć po suplementy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.