Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Fermentuje w jelicie grubym. Ogranicz do minimum

220

Produkty mleczne spożywa prawie każdy z nas. Od dzieciństwa żyjemy w przekonaniu, że szklanka mleka dziennie, to źródło cennego wapnia niezbędnego do prawidłowego rozwoju. Nic bardziej mylnego - nowe badania nie pozostawiają złudzeń.

Fermentuje w jelicie grubym. Ogranicz do minimum
(Getty Images)

Szklanka mleka dziennie?

Według ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia, nabiał znajduję się na czwartym miejscu piramidy zdrowej diety. Powinniśmy go spożywać, ale tylko w odpowiedniej - ograniczonej - ilości. Norma dzienna to maksymalnie dwie szklanki mleka, jogurtu naturalnego lub kefiru. Jaki wpływ na nasze zdrowie będzie miało zredukowanie nabiału w jadłospisie do minimum?

Lepsze trawienie

Na półkach sklepowych znajdziemy mnóstwo produktów nabiałowych, które nie zawierają laktozy. Jest to rozwiązanie dla konsumentów, których organizm nie toleruje tego rodzaju cukru.

Dzieje się tak przez niski poziom laktazy, enzymu trawiennego, którego zadaniem jest prawidłowy rozkład laktozy w organizmie. W takiej sytuacji cukier fermentuje w jelicie grubym, co prowadzi do bólu brzucha, nadmiernej produkcji gazów, wzdęć i biegunki.

Piękna skóra

Odstawienie nabiału może mieć pozytywny wpływ na naszą skórę i zmniejszyć ryzyko pojawienia się trądziku lub jego intensywność, jeśli już się pojawił. Mleko krowie posiada naturalne hormony, które pobudzając pracę gruczołów łojowych w skórze, mogą być przyczyną powstawaniu wyprysków skórnych.

Mocne kości

Mleko jest źródłem wapnia, który wzmacnia nasze kości? Niestety, tę tezę obalają badania szwedzkich naukowców, których wyniki zostały opublikowane w "British Medical Journal". Badania potwierdziły, że galaktoza obecna w laktozie utrudnia wchłanianie wapna.

Zgrabna sylwetka

Nabiał działa niekorzystnie na sylwetkę przez tłuszcz, cukry i proteiny, które w nim znajdziemy. Mleko zawiera również hormony, które spowalniają metabolizm, więc trudniej nam strawić tłuszcze.

Co więcej, do wielu produktów dodatkowe ilości cukru dodają producenci. Przykładem może być jogurt owocowy, który jest bardzo kaloryczny. Lepiej więc wybrać jogurt naturalny z kawałkami świeżych owoców, jeżeli chcemy zadbać o naszą figurę.

Zobacz też: Tajemnicze malowidła skalne sprzed kilkuset lat. Jako pierwszy rozszyfrował je Polak

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić