Zapalenie błony śluzowej żołądka może być spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu, długotrwałym stresem, zażywaniem niektórych leków, urazem, obecnością pasożytów w organizmie, wrzodem Cushinga lub zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Tego rodzaju problemy zdrowotne objawiają się bólem w nadbrzuszu, wzdęciami, uczuciem pełności, wymiotami, brakiem apetytu, a czasem nawet krwawieniem.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Przy schorzeniach żołądka należy odstawić ostre produkty spożywcze takie jak ocet, cebulę czosnek czy papryczkę chili. Należy również zrezygnować z żywności bogatej w błonnik, do której można zaliczyć otręby owsiane lub pszenne. Ponadto pieczywo żytnie i graham powinno się zastąpić pszennym pieczywem. Dodatkiem do pieczywa może być szynka z piersi indyka, jajka na miękko lub twaróg chudy z natką pietruszki.
Przy problemach żołądkowych nie zalecane jest jedzenie salcesonu, pasztetu, kaszanki, tłustych parówek i mocno wędzonych wędlin. Do zupy nie powinno się dodawać zasmażki i należy unikać smażonego mięsa i ryb. Niewskazane są również smażone ziemniaki, frytki i sałatki z dodatkiem majonezu.
Osoba skarżące się na dolegliwości żołądkowe powinna zrezygnować z ogórków, kapusty oraz picia napojów gazowanych i palenia papierosów. Podwieczorek lub drugie śniadanie mogą składać się z bananów, brzoskwiń i jabłek. Z kolei owoce cytrusowe można jeść w minimalnych ilościach.
Aby przyśpieszyć regenerację żołądka, najlepiej przed snem wypić kubek wywaru z siemienia lnianego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.