Czym jest biotyna?
Biotyna - inaczej witamina B7, witamina H lub koenzym R - jest kluczowym składnikiem odżywczym, który odgrywa znaczącą rolę w przemianie metabolicznej tłuszczów i węglowodanów, umożliwiając przekształcanie ich w energię.
Zobacz także: Zauważyłeś na paznokciach? Sygnał alarmowy
Jest niezbędna do produkcji keratyny, co bezpośrednio wpływa na zdrowie skóry i włosów. Wspomaga zdrowie oczu, funkcjonowanie wątroby i układu nerwowego. Ma również istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu.
Przyczyny niedoboru biotyny
Niedobór biotyny może wynikać z nieodpowiedniej diety, problemów z przyswajaniem biotyny z pożywienia, (wynikających z chorób przewodu pokarmowego), długotrwałego leczenia antybiotykami i nielicznych zaburzeń genetycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Objawy niedoboru biotyny
Do objawów niedoboru biotyny należą:
- Zmiany skórne. Sucha, łuszcząca się skóra, a także wysypki, zwłaszcza w okolicach twarzy i okolic intymnych.
- Problemy z włosami. Wypadanie, łamliwość, matowość i ogólna słabość włosów.
- Zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego. Depresja, letarg, halucynacje, drgawki oraz parestezje (uczucie mrowienia lub drętwienia) kończyn.
- Problemy z paznokciami. Kruche, łamliwe paznokcie z białymi plamkami.
- Problemy z wątrobą i oczami. Zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby i problemy z oczami (np. suchość oczu).
- Częste rozstroje żołądka.
- Bóle mięśni.
Dieta bogata w biotynę
Zwiększenie poziomu biotyny w organizmie możliwe jest poprzez zbilansowaną dietę zawierającą: żółtka jaj, orzechy i nasiona (w szczególności migdały, orzechy włoskie i nasiona słonecznika), produkty pełnoziarniste, niektóre warzywa (brokuły, szpinak, bataty, kalafior), podroby, masło orzechowe, banany i grzyby.
Zobacz także: Groźny niedobór. Objawy widać na ciele
W niektórych przypadkach - gdy dieta nie dostarcza wystarczającej ilości biotyny lub gdy występują problemy z jej wchłanianiem - może być wskazana suplementacja. Suplementy biotyny dostępne są w postaci tabletek czy kapsułek. Zawsze jednak przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić odpowiednią dawkę i uniknąć interakcji z innymi przyjmowanymi lekami.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.