Według naukowców jedna z chorób autoimmunologicznych, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów, może być objawem zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej. Nadmiar bakterii jelitowych niekiedy powoduje rozwój stanów zapalnych. Wyniki najnowszych badań udowodniły, że zapalenie i bóle stawów często są spowodowane dysbiozą jelitową. Jeżeli skarżysz się na powracające bóle stawów, niezwłocznie udaj się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Przyrost masy ciała może mieć związek z funkcjonowaniem mikroflory jelitowej. Osoby otyłe mają inną florę bakteryjną w jelitach niż ludzie szczupli. Eksperyment przeprowadzony na myszach wykazał, że te gryzonie po przyjęciu bakterii pochodzących z jelit osób otyłych miały większą tendencję do wzrostu masy ciała, chociaż przyjmowały mniej pożywienia. Prawdopodobnie było to spowodowane wchłanianiem przez zwierzęta większej ilości kalorii.
Nietolerancja i alergia pokarmowa to przypadłości wielu osób, na które może wpływać zaburzona równowaga mikroflory jelitowej. Czasem tego rodzaju dolegliwości są tak uciążliwe, że wymagają interwencji lekarza i dietetyka klinicznego. W tej sytuacji konieczne jest całkowite wyeliminowanie niektórych produktów spożywczych z jadłospisu.
Zaburzenia mikroflory w jelitach bywa przyczyną problemów żołądkowo-jelitowych takich jak biegunka, wymioty, zaparcia, gazy i wzdęcia. Zazwyczaj przyczynę tych dolegliwości upatrujemy w zatruciach pokarmowych lub przyjmowaniem niektórych leków. Problemy układu pokarmowego mogą świadczyć również o zespole jelita grubego, wówczas mikroflora w jelitach jest znacznie zaburzona. Podobnie jest przy stanach zapalnych jelit.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.