Zgaga może być dolegliwością, która pojawia się jednorazowo, wówczas jest zazwyczaj wywołana zjedzeniem ciężkostrawnego, tłustego lub zbyt obfitego posiłku. Cofanie się treści pokarmowej w przełyku, które wywołuje uczucie pieczenia wewnątrz oraz gorzki i kwaśny posmak, może powodować również kawa, mocna herbata, alkohol, cebula, czosnek, pomidory, napoje gazowane oraz kwaśna lub ostra przyprawa.
Z kolei zgaga dokuczająca nam przez dłuższy czas, jest jednym z objawów dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy czy kamica pęcherzyka żółciowego. Inną przyczyną jest niepożądane działanie leków stosowanych podczas leczenia schorzeń układu pokarmowego
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak pozbyć się zgagi?
Niektóre osoby, chcąc złagodzić objawy zgagi, sięgają po sodę oczyszczoną, co jak się okazuje nie jest najlepszym pomysłem. Wprawdzie ta substancja zobojętnia pH kwasów, ale może być niebezpieczna dla naszego organizmu i zaburzyć, a nawet zatrzymać proces trawienny. W przypadku pojawienia się zgagi najbezpieczniejszymi preparatami są napary ziołowe.
Nasze babcie radziły sobie z tą przypadłością, pijąc napój przygotowany na bazie kopru włoskiego, kminu rzymskiego, lukrecji, porostu islandzkiego czy rumianki. Tego rodzaju mikstury najlepiej spożywać w małych dawkach przez cały dzień. Podczas walki ze zgagą należy również odstawić produkty mogące ją wywoływać i zaostrzać jej objawy. Pamiętajmy, że czasem domowe metody na pozbycie się zgagi zawodzą i wymagana jest interwencja lekarza.
Do specjalisty powinniśmy się zgłosić, gdy zgaga nie przechodzi przez dłuższy czas, staje się coraz bardziej uciążliwa lub towarzyszą jej objawy takie jak wymioty, nudności, problemy z połykaniem i znaczna utrata wagi, która nie jest związana ze zmianą diety, nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub stosowaniem niektórych preparatów medycznych.