Nierówne bicie serca (arytmia)
Arytmia to nieregularne lub nieprawidłowe bicie serca. Choć nie wszystkie arytmie są groźne, mogą być objawem poważnych zaburzeń - np. migotania przedsionków, które jest czynnikiem ryzyka udaru mózgu.
Zobacz także: Najzdrowsze dla serca. Kardiolog się nimi zajada
Arytmia może być spowodowana chorobami tarczycy, nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową lub wrodzoną wadą serca.
Skoki ciśnienia
Nagłe i nieuzasadnione wahania ciśnienia tętniczego (zarówno w kierunku podwyższenia, jak i obniżenia), mogą wskazywać na zaburzenia układu krążenia. Takie skoki ciśnienia mogą być spowodowane m.in. miażdżycą, chorobą nerek, zaburzeniami hormonalnymi lub chorobami serca.
Obrzęk nóg
Gromadzenie się płynu w nogach i kostkach może być objawem niewydolności serca, czyli stanu, w którym serce nie jest w stanie efektywnie pompować krwi do reszty ciała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obrzęki mogą wynikać z zakrzepicy żył głębokich lub zupełnie innych - i mniej poważnych - zaburzeń, ale każdy niepokojący obrzęk powinien być oceniony pod kątem kardiologicznym.
Bóle w klatce piersiowej
Jest to jeden z najbardziej niepokojących objawów, który może wskazywać na chorobę wieńcową i na potencjalny zawał mięśnia sercowego. Bóle w klatce piersiowej mogą być spowodowane niedokrwieniem mięśnia sercowego z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic.
Choć ból w klatce piersiowej może mieć także inne przyczyny, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, nie wolno bagatelizować tego objawu.
Jak zadbać o zdrowie serca?
Wczesne wykrycie problemu i leczenie kardiologiczne może znacząco poprawić prognozę i jakość życia pacjenta. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów, niezwłocznie skonsultuj się z kardiologiem, aby ocenić potencjalne zagrożenie i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Warto również pamiętać, że zadbanie o zdrowe serce zaczyna się od odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.