Najczęściej bagatelizowane objawy nowotworu
Rak to podstępny przeciwnik, który przez wiele lat może rozwijać się w ukryciu i dawać niespecyficzne objawy. Chorzy mogą skarżyć się na uczucie ogólnego rozbicia i osłabienie, pojawiają się też objawy przypominające grypę, takie jak ból mięśni czy kości. Takie symptomy może dawać chłoniak, zwłaszcza gdy towarzyszy im obfite pocenie się, np. w nocy. Gdy z kolei pojawia się kaszel – może to być objaw raka płuc.
Zobacz także: W jelitach działa jak miotła. Warto pić
Zaniepokoić powinny nas również nudności i wymioty, które utrzymują się przez dłuższy czas. Jeśli nie są objawem zatrucia pokarmowego czy ciąży, to mogą wskazywać na guza ośrodkowego układu nerwowego. Warto zwrócić również uwagę na zaburzenia widzenia, czucia czy smaku.
Z lekarzem należy też skonsultować powracający ból brzucha, utratę apetytu czy nagłe chudnięcie pomimo braku zmian w naszym stylu życia. To często objawy wskazujące na raka trzustki. W Polsce co roku diagnozuje się 3 tys. zachorować na tego typu nowotwór.
Zobacz także: 5 najczęściej ignorowanych objawów raka
Alarmującym sygnałem powinny być dla nas biegunki lub zaparcia, jak również krew w kale. Objawy te najczęściej towarzyszą rakowi jelita grubego. To niezwykle groźny i podstępny nowotwór, który nawet przez 10 lat może nie dawać charakterystycznych objawów. Zwróć uwagę, czy oprócz problemów z wypróżnianiem, nie zaobserwowałeś takich objawów, jak stan podgorączkowy, osłabienie, trudności w przełykaniu czy ból pleców w dolnych partiach.
Nigdy nie lekceważ tych symptomów, a każdy niepokojący objaw skonsultuj ze specjalistą.
Zobacz także: Najgorsza herbata. Może uszkodzić jelita i mózg
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.