Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 
aktualizacja 

Gdy się pojawi, biegiem do lekarza. Tak trzustka woła o pomoc

38

Trzustka pełni w organizmie ludzkim niezwykle istotną rolę i kiedy nie pracuje prawidłowo, wówczas cierpi na tym całe nasze ciało. Ten narząd może chorować, przez długi czas nie wysyłając żadnych sygnałów lub może dawać nieoczywiste objawy. Okazuje się, że niektóre symptomy mogą pojawić się na skórze. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Gdy się pojawi, biegiem do lekarza. Tak trzustka woła o pomoc
Swędzenie skóry może być groźnym objawem (Licencjodawca, Kinga Krzeminska)

Świąd skóry

Swędzenie skóry jest zazwyczaj spowodowane problemami dermatologicznymi, ale czasem może świadczyć o nieprawidłowej pracy trzustki. W tym przypadku swędzenie powodują kompleksy białkowe z bilirubiną, które gromadzą się pod skórą.

Zdarza się, że jest to objaw poprzedzający pojawienie się żółtaczki, jeżeli stężenie barwnika żółciowego jest bardzo wysokie. Jeśli swędzenie ma charakter przewlekły i utrzymuje się dłużej niż 6 tygodni, może to oznaczać rozwój komórek nowotworowych w obrębie trzustki.

Żółtaczka

Żółta barwa skóry, białek oczu, i błon śluzowych to objawy, które jak najszybciej należy skonsultować z lekarzem. Poza żółtaczką wywołana przez zbyt wysokim poziomem bilirubiny w surowicy krwi u pacjenta z chorą trzustką czasem można zauważyć również ciemny kolor moczu, odbarwienie stolca i swędzenie skóry.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Swędzenie nóg. Zobacz, o czym może świadczyć

Zmiana koloru skóry na żółtą może być wywołana przez guz uciskające drogi moczowe, zaburzony przepływ żółci z wątroby do jelita, powiększone węzły chłonne czy przerzuty nowotworowe uszkadzające wątrobę.

Plamica

Plamica to jeden z objawów ostrego zapalenia trzustki. Towarzyszą jej gorączka, wymioty, nudności i bóle brzucha. Ta zmiana skórna objawia się plamistą wysypką, która pojawia się zazwyczaj na bocznej części tułowia i w obrębie pępka. W większości przypadków ostry stan zapalny trzustki jest spowodowany nadużywaniem alkoholu lub kamicą żółciową.

Rumień wędrujący

Zarówno łagodne, jak i złośliwe guzy rozwijające się w naszym organizmie wytwarzają lub aktywują różnego rodzaju hormony, czego efektem są zmiany pojawiające się na skórze. Jedną z nich jest rumień wędrujący będący objawem złośliwego nowotworu trzustki nazywanego guzem glukagonomowym.

Na początku u chorego pojawia się rumień z pęcherzem w środku. Kiedy pokrywa ulega przerwaniu, powstaje ognisko, które pokrywa ciemny martwiczy strup. Po zagojeniu zmiany skórnej pozostaje przebarwienie. Objawami współtowarzyszącymi są dolegliwości bólowe i swędzenie. Tego typu symptomy występują najczęściej na kończynach, a potem w okolicach ust, dolnej części brzucha i w kroczu.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić