Według statystyk glejak jest dziewiątym nowotworem, który najczęściej powoduje przedwczesny zgon u mężczyzn. W przypadku kobiet choroba ta zajmuje trzynaste miejsce. Jednak niezależnie od płci, tylko 20 proc. chorych na glejaka jest w stanie przeżyć pięć lat.
Dr Josh Rubin z Washington University w St. Louis wraz ze swoim zespołem naukowym przeprowadził analizę stanu zdrowia i reakcji na leczenie pacjentów z glejakiem. Badacze wzięli pod lupę przypadki 63 pacjentów obu płci.
Wyniki badania zostały opublikowane na łamach czasopisma medycznego "Science Translational Medicine". Główny autor stwierdził, że w przypadku glejaka, terapia onkologiczna działa lepiej na organizm kobiet niż mężczyzn. Nie zależy to jednak od różnic hormonalnych pomiędzy płciami.
Glejaki można podzielić na różne podtypy. Niektóre z nich są łatwiejsze do wyleczenia. Niezależnie od rokowań i rodzaju podtypów, kobiety dotknięte nowotworem i tak żyły dłużej.
Amerykański neuroonkolog podejrzewa, że jest związane z innym genetycznym przebiegiem rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych i innymi chromosomami płci. Naukowcy zapowiedzieli kontynuację badań pod kątem wpływu rodzaju płci na skuteczność leczenia i przebiegu chorób nowotworowych.
Rodzaj objawów, które mogą świadczyć o rozwoju glejaka mózgu zależą od miejsca, w którym rozwija się guz. Najbardziej niepokojące symptomy to: uporczywy ból głowy, wymioty, nudności, problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia zdolności poznawczych, niedowład kończyn, trudności z utrzymaniem równowagi, napady padaczkowe, nieprawidłowe odczuwanie bodźców słuchowych i wzrokowych, zaburzenia mowy oraz obrzęk mózgu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.