Najwięcej węzłów chłonnych w ludzkim organizmie znajduje się na szyi, pod żuchwą, w jamie brzusznej, w dołach pachowych, pod kolanami i w pachwinach. Są to drobne struktury, które kształtem przypominają ziarna fasoli. We wnętrzu węzłów chłonnych wytwarzane są limfocyty odpowiadające za neutralizowanie komórek rakowych i drobnoustrojów chorobotwórczych.
Przyczyną powiększenia węzłów chłonnych jest w większości przypadków rozwijająca się infekcja. Można do nich zaliczyć zakażenie bakteryjne takie jak angina, gruźlica, szkarlatyna, kiła, zakażenia skóry gronkowcem, próchnica zębów i promienica. Z kolei zakażenia wirusowe, które objawiają się powiększenie węzłów chłonnych to: odra, różyczka, zakażenie wirusem cytomegalii, AIDS, mononukleoza zakaźna, półpasiec, ospa wietrzna, wirusowe zapalenie wątroby i opryszczka. Do zakażeń grzybiczych zaliczamy: histoplazmozę, kokcydioidomykozę i blastomykozę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Powiększenie węzłów chłonnych może mieć również nieinfekcyjne podłoże. Tego rodzaju problemy zdrowotne to schorzenia autoimmunologiczne, czyli m.in.: toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie skórno-mięśniowe.
Powiększone węzły chłonne świadczą także o nadwrażliwości na niektóre leki, przerzutach nowotworowych, białaczce, histiocytozie z komórek Langerhansa, chłoniaku oraz chorobie Kawasakiego lub Castlemana. Przyczyna jest uzależniona od obszaru ciała, w którym pojawiły się zmiany chorobowe. Jeżeli zauważymy u siebie powiększone węzły chłonne, które będą nam dokuczać przez dłuższy czas, powinniśmy jak najszybciej skonsultować ten objaw ze specjalistą. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza i będzie wdrożona odpowiednia terapia, tym większa szansa na całkowity powrót do zdrowia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.