Czym są dioksyny?
Dioksyny powstają głównie podczas spalania plastiku, np. butelek, odpadów medycznych oraz przy produkcji papieru lub niektórych pestycydów.
Te toksyczne związki występują w wodzie, powietrzu oraz w przedmiotach codziennego użytku, ale najbardziej narażona na ich obecność jest żywność. Zawartość dioksyn w żywności zależy od zawartości tłuszczu w produkcie. Co ciekawe, wyższe stężenia dioksyn w ciele mają osoby z nadwagą i otyłością, nie tylko dlatego, że spożywają z reguły więcej tłustych produktów, ale też dlatego, że tkanka tłuszczowa kumuluje dioksyny.
Toksyczne produkty
Najwięcej dioksyn zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: wędzone ryby, jajka, olej, masło i ser żółty. Wysokie stężenie dioksyn stwierdzono także w mięsie grilowanym.
Warto wiedzieć, że sposób przygotowywania potraw, np. grillowanie mięsa na otwartym ogniu lub smażenie go w wysokiej temperaturze, może zwiększyć ilość zawartych w nim dioksyn, a produkty spożywcze zawierające tłuszcz pochodzenia zwierzęcego mają więcej dioksyn od produktów z tłuszczem roślinnym - mówi dla WP abcZdrowie prof. dr hab. Wojciech Czarnowski z Zakładu Toksykologii Akademii Medycznej w Gdańsku.
Czytaj też: Jill Biden mówi o rozwodzie. Szczere wyznanie
Dioksyny mogą powodować:
- zwiększenie ryzyka rozwoju osteoporozy,
- zaburzenia rozwoju zębów,
- spadek odporności,
- spadek stężenia hormonów tarczycy,
- zaburzenia pamięci,
- spadek stężenia hormonów płciowych (testosteronu, estradiolu),
- mniejszą ruchliwość plemników,
- zahamowanie owulacji,
- zmniejszenie płodności,
- endometriozę,
- choroby układu krążenia,
- nowotwory.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl