Syrop kukurydziany jest składnikiem, który jest powszechnie używany w przemyśle spożywczym. Produkcja syropu z skrobi kukurydzianej jest znacznie mniej kosztowna niż produkcja białego cukru czy sacharozy.
Ten słodki dodatek można znaleźć w wielu produktach spożywczych, takich jak ciastka, dżemy, jogurty, lody, ketchupy, gotowe sałatki, konserwy rybne, płatki śniadaniowe, energetyki, a także w napojach i nektarach owocowych.
Czytaj także: Gwiazdor umiera. Ten tydzień to ostatnie dni jego życia
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Główne składniki syropu glukozowo-fruktozowego to cukry proste: fruktoza i glukoza. To są substancje, które nie są ze sobą powiązane, co oznacza, że szybciej niż cukier przenikają z układu pokarmowego do naszego krwiobiegu.
Syrop kukurydziany - lepiej ogranicz spożycie
Syrop kukurydziany jest gorszy niż cukier. Zaburza metabolizm i jest rakotwórczy. Zanim zdecydujemy się na spożycie żywności zawierającej syrop kukurydziany, powinniśmy zastanowić się, jak szkodliwy jest jego stały wpływ na naszą codzienną dietę. Po pierwsze, tańszy zamiennik białego cukru nadmiernie pobudza nasz apetyt. Jest dobrze znane, że częste sięganie po niezdrowe przekąski przyczynia się do nadwagi i otyłości.
Ponadto, nadmierne spożywanie syropu glukozowo-fruktozowego zaburza metabolizm, niszczy wątrobę i zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego i nowotworów.
Badania przeprowadzone przez naukowców z NewYork-Presbyterian Hospital i Weill Cornell Medicine wykazały, że syrop kukurydziany sprzyja rozwojowi komórek rakowych w jelicie grubym.
Wyniki tych badań zostały opublikowane w magazynie "Science". Eksperci przez 9 tygodni codziennie podawali gryzoniom porcję syropu. Po zakończeniu eksperymentu, amerykańscy naukowcy zauważyli, że w jelitach zwierząt wystąpiły zmiany nowotworowe. Chociaż w eksperymencie brały udział myszy, amerykańscy naukowcy podejrzewają, że ta słodka substancja może podobnie wpływać na organizm człowieka.