Neurobiolodzy z Instytutu Biologii Doświadczalnej Pracowni Plastyczności Neuronalnej przeprowadzili badania, podczas których porównali ze sobą wpływ spożywania cukru i zażywania kokainy na funkcjonowanie naszego mózgu. W eksperymencie wzięły udział myszy laboratoryjne, które przyjmowały narkotyk i słodką wodę.
Zobacz także: obacz także: Od lat żyliśmy w błędzie. Dla mózgu są gorsze niż cukier
Reakcje gryzoni na te substancje przeanalizowano przy użyciu techniki obrazowania arkuszem światła, dzięki której można spojrzeć na półkulę mózgu i sprawdzić połączenia żywych komórek w jej określonej strukturze. Gryzonie znajdujące się w pierwszej grupie miały ciągły dostęp do zwykłej wody zawierającej cukier. Z kolei w drugiej grupie zwierzętom podawano kokainę w zastrzykach. Po zakończeniu analizy okazało się, że cukier i kokaina są w stanie aktywować te same struktury mózgu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Przyjrzeliśmy się, jakim adaptacjom uległy synapsy zlokalizowanych w nim neuronów. Z literatury wiemy, iż kokaina tworzy w tym regionie niedojrzałe połączenia, zwane milczącymi synapsami. Takie synapsy, gdy dojrzeją, są odpowiedzialne za poszukiwanie narkotyku. Odkryliśmy, że cukier, podobnie jak narkotyk, tworzył takie milczące synapsy - wyjaśniła w rozmowie z PAP autorka badań i kierowniczka Pracowni Plastyczności Neuronalnej dr Anna Beroun.
Cukier jak kokaina? Badacze z Polski sprawdzają to na myszach
Jak podkreśliła badaczka, na razie nie ustalono, czy na dalszym etapie wspomniane połączenia pomiędzy komórkami zanikają, czy wzmacniają się i dojrzewają. Nie wiadomo także, czy pozostałe części mózgu, będące poza tzw. układem nagrody, aktywowane przez cukier i kokainę wytwarzają podobne połączenia.
Zobacz także: Objaw przedawkowania cukru. Pojawia się na twarzy
Jak zauważyli eksperci z Centrum Badań nad Plastycznością Neuronalną i Chorobami Mózgu BRAINCITY, pierwszy kontakt z cukrem spowodował pobudzenie w całym mózgu, ale pierwsza dawka kokainy nie wywołała aż tak intensywnej reakcji. Odwrotny efekt zauważono podczas obserwacji długoterminowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.