Kuchenki gazowe od lat stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchni w niemal każdym polskim domu. Mimo pojawiania się na rynku wielu alternatyw w postaci m.in. płyt indukcyjnych to wciąż ponad 30 milionów Polaków siada do posiłków przygotowanych przy użyciu kuchenek gazowych.
Polska jest zatem jednym z europejskich liderów pod tym względem. Jak udowadnia jednak niezależny raport pt. "Jak gotując na gazie narażamy się na astmę i inne choroby dróg oddechowych" gdańskich naukowców, może mieć to dramatyczne skutki dla naszego zdrowia. W trakcie gotowania na gazie ulatniają się bowiem trujące związki jak np. dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen.
W źle wentylowanych kuchniach mogą one stać się niezwykle niebezpieczną pułapką, niszczącą nasze drogi oddechowe. Szczególnie narażeni są najmłodsi, których układy odpornościowe nie są na tyle silne, by przeciwdziałać negatywnym skutkom gotowania na gazie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Astma na skutek wykorzystywania kuchenki gazowej
Wokół tematu gotowania na gazie narosło wiele mitów. Gaz kojarzy się z ciepłem i od lat jest obecny w naszych domach. Jednak dopiero niedawno badania jednoznacznie wykazały, że w źle wentylowanych kuchniach wdychanie powietrza przy gotowaniu jest porównywalne z biernym paleniem papierosów. Wśród kilku substancji toksycznych, najbardziej niepokoi obecność benzenu. Dla tej substancji nie ma akceptowalnej normy, po prostu powinno go nie być. A przy spalaniu gazu w kuchenkach się pojawia — mówi portalowi Zawsze Pomorze dr Tadeusz Jędrzejczyk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wiceprezydent European Public Health Alliance
Jak podkreślają twórcy raportu, gotowanie na gazie może zwiększać ryzyko wystąpienia astmy. W Polsce w związku z tym odnotowano już 54 tys. przypadków objawów astmy właśnie z tego powodu. Dlatego też jak podkreśla dr Jędrzejczyk, kluczowe jest przekonywanie do rezygnacji z kuchenek gazowych.
Warto podkreślić, że raport był niezależny od producentów kuchenek indykcyjnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.