Niedobór witaminy D może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia
Chroni przed osteoporozą, wpływa korzystnie na system nerwowy, jest też szczególnie ważna dla osób z nadwagą. I chociaż niewielka ilość witaminy D jest syntetyzowana w skórze, to eksperci alarmują, że to za mało, by pokryć jej dziennie zapotrzebowanie. Dlatego w naszego szerokości geograficznej zaleca się suplementację tej witaminy w okresie od października do marca. Warto również wzbogacić nasze codzienne menu produktami bogatymi w ten cenny składnik. Witaminę D znajdziemy w tranie, tłustych rybach (makrela, węgorz, śledź, łosoś) oraz w nabiale.
Gdy jej brakuje, nasz organizm zaczyna szwankować, układ odpornościowy słabnie, a my jesteśmy narażeni na liczne infekcje. Mogą pojawić się też bóle mięśni, kości i stawów, zmęczenie, uczucie ciągłego wyczerpania.
Zobacz także: Groźny niedobór. Przez to budzisz się kilka razy w nocy
Osoby cierpiące na niedobór witaminy D mają również problemy z wypadaniem włosów, a ich jelita nie pracują na pełnych obrotach. Co ciekawe, im mniej witaminy D w naszym organizmie, tym wyższy poziom cukru we krwi, dlatego o jej podaż powinny w szczególności zadbać osoby z cukrzycą.
Liczne badania udowodniły, że długotrwały niedobór tej cennej witaminy może przyczyniać się również do rozwoju chorób nowotworowych. W tym najbardziej do raka piersi, prostaty, odbytnicy, trzustki, jelita grubego oraz płuc. Zwiększa się też ryzyko stwardnienia rozsianego.
Zobacz także: Zaczyna się od skurczu w łydkach. Potem wysiada serce
Należy jednak pamiętać, że nadmiar witaminy D również może być toksyczny dla naszego zdrowia, dlatego jej suplementacja powinna być uzgodniona z lekarzem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.