Objawy niedoboru ryboflawiny
Niedobór witaminy B2 może prowadzić do szeregu nieprzyjemnych objawów, które pojawiają się zwykle po dłuższym okresie niskiego jej spożycia, ale warto pamiętać o tym, że do niedoboru witaminy B2 w organizmie przyczynia się nie tylko nieprawidłowa dieta lub zła absorpcja w jelitach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ryzyko jej niedoboru pojawia się przede wszystkim u kobiet ciężarnych i karmiących, osób starszych, sportowców, dzieci i nastolatków, osób nadużywających alkoholu, borykających się ze złośliwymi nowotworami oraz stosujących niektóre leki (chloropromazynę lub spironolakton).
Objawy, o których mowa, obejmują m.in.: uczucie osłabienia i zmęczenia, zawroty głowy, światłowstręt, zaczerwienienie i suchość spojówek, problemy trawienne, zmiany nastroju, a także obrzęk i ból gardła. Charakterystyczne są również objawy skórne: zmiany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i języka, suchość i łuszczenie się skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczenie się ust i pękanie ich kącików.
Co więcej, niedobór ryboflawiny może negatywnie wpłynąć na metabolizm żelaza.
Gdzie znajduje się ryboflawina?
Ryboflawinę można ją znaleźć w wielu produktach spożywczych, co umożliwia większości z nas jej efektywne włączenie do zbilansowanej diety. Do najbogatszych źródeł witaminy B2 należą:
- mleko i produkty mleczne,
- mięso,
- jajka,
- owoce (truskawki, banany)
- zielone warzywa (m.in. brokuły, ogórki, karczochy),
- nasiona roślin strączkowych,
- produkty pełnoziarniste,
- orzechy i nasiona (migdały, sezam, pestki dyni i słonecznika).
Jakie są funkcje ryboflawiny?
Ryboflawina jest fundamentem prawidłowej przemiany materii i funkcjonowania układu nerwowego. Jej obecność w organizmie ma również nieocenione znaczenie dla narządu wzroku oraz gospodarki hormonalnej.
Ważnym aspektem działania ryboflawiny jest jej wpływ na układ krwionośny (bierze udział w tworzeniu czerwonych płytek krwi, wpływa na transport tlenu, reguluje ciśnienie krwi oraz skurczów mięśni, w tym mięśnia serca) i odpornościowy.
Oprócz tego ryboflawina redukuje częstotliwość i czas trwania ataków migreny oraz łagodzi symptomy zmęczenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.