Medyczna zagadka
Na początku ubiegłego wieku niemajętne osoby zamieszkujące południe USA często zapadały na niewyjaśnioną chorobę, która charakteryzowała się wymiotami, biegunką, zapaleniem skóry i postępowaniem procesów neurodegeneracyjnych. Przez lata choroba była niezrozumiana i błędnie diagnozowana.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowiec Joseph Goldberger odkrył w latach 20-tych XX wieku, że choroba – nazwano ją wówczas pelagrą — spowodowana jest brakiem niacyny w diecie.
Odkrycie przyczyn choroby, na którą zapadano od wieków, również w Europie, pozwoliło na rozwinięcie skutecznych strategii profilaktycznych i terapeutycznych, co w efekcie doprowadziło do znacznego spadku zachorowań.
Właściwości zdrowotne witaminy PP
Niacyna odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, układu pokarmowego oraz do nawilżenia skóry. Witamina PP jest również istotnym składnikiem enzymów biorących udział w przemianach energetycznych — pomaga przekształcać białka, tłuszcze i węglowodany w energię.
Niedobór witaminy PP
Objawami niedoboru mogą być między innymi brak apetytu, zmęczenie, bóle głowy, problemy skórne i zaburzenia trawienia.
Ciężki niedobór witaminy PP może prowadzić nawet do wspomnianej wcześniej pelagry (rumienia lombardzkiego), czyli choroby objawiającej się zmianami skórnymi (hiperpigmentacją, suchością, obecnością łusek, szczególnie w miejscach narażonych na światło słoneczne), biegunką, otępieniem, niepokojem i depresją.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B3 jest zależne od wieku i wynosi:
● 2–4 mg w wieku niemowlęcym,
● 6–8 mg u starszych dzieci,
● 12 mg u nastolatków,
● 16 mg u mężczyzn,
● 14 mg u kobiet, 17-18 mg w okresie ciąży i laktacji.
Witamina PP w diecie
Źródłem witaminy PP w diecie są przede wszystkim produkty bogate w białko. Niacyna występuje w mięsie (zwłaszcza wątrobie), rybach, drożdżach, produktach pełnoziarnistych, orzechach, nasionach, warzywach strączkowych, a także w mleku i jajach.
Dobrym źródłem witaminy PP są również niektóre warzywa i owoce, takie jak awokado, szpinak, pomidory, marchew, melon, banany i brzoskwinie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.