Żelazo odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Pierwiastek ten wchodzi w skład w hemoglobiny i mioglobiny oraz jest odpowiedzialny za dostarczanie tlenu do mięśni i organów w naszym ciele. Zbyt niskie stężenie żelaza obniża odporność, wpływa negatywnie na kondycje naszych włosów, paznokci oraz powoduje ciągłe uczucie zmęczenia, jak również bladość skóry.
Z badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego "ESC Heart Failure" wynika, że to nie jedyne konsekwencje zdrowotne, jakie niesie ze sobą niedobór żelaza. Badania obejmowały 12 164 osoby z trzech kohort populacyjnych w Europie. 55 proc uczestników stanowiły kobiety, a mediana wiekowa badanych wynosiła 59 lat. Od badanych zostały pobrane próbki krwi, na podstawie których naukowcy ocenili prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Podczas analizy wzięto pod uwagę takie czynniki ryzyka jak cukrzyca, palenie papierosów, nadwaga i otyłość. Osoby biorące udział w badaniu podzielono pod względem niedoboru żelaza we krwi.
Badani z funkcjonalnym niedoborem żelaza byli o 24 procent bardziej narażeni na rozwój choroby wieńcowej i o 26 proc. bardziej zagrożeni przedwczesnym zgonem spowodowanym incydentami sercowo-naczyniowymi. Poza tym ryzyko śmiertelności ogólnie związane z funkcjonalnym niedoborem żelaza było większe o 12 proc.
U osób z całkowitym niedoborem żelaza stwierdzono o 20 proc. zwiększone ryzyko choroby wieńcowej serca w stosunku do uczestników z funkcjonalnym niedoborem tego pierwiastka. Jednak w tym przypadku ryzyko nie było związane ze śmiertelnością.
Jak przyznał jeden z autorów badań - dr Benedikt Schrage z Uniwersyteckiego Centrum Serca i Naczyń w Hamburgu w Niemczech, analiza miała charakter obserwacyjny. Dlatego naukowcy stwierdzili, że konieczne jest kontynuowanie badań pod kątem wpływu deficytu żelaza w organizmie na choroby serca.
Niedobór żelaza można uzupełnić za pomocą suplementów lub sięgając po produkty o dużej zawartości tego pierwiastka. Do najbogatszych źródeł żelaza można zaliczyć czerwone mięso, podroby, rośliny strączkowe, żółtka jajek, tofu oraz produkty pełnoziarniste.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.